X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER En sinsi kanserden su içerek korunun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

En sinsi kanserden su içerek korunun

  • Giriş Tarihi: 3.4.2013

Çok sinsi, bazen hiç belirti vermeden ilerleyen kalın bağırsak kanserinden korunma yollarını anlatan Prof. Dr. Mustafa Öncel; "Beslenmenizdeki lif oranını artırın ve bol bol su için" diyor

Medipol Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Öncel; Türkiye'de en sık görülen kalın bağırsak kanseriyle ilgili bilgi verdi:
Sağlık Bakanlığı'nın istatistiklerine göre; kalın bağırsak kanseri, erkeklerde en sık görülen üçüncü, kadınlarda ise ikinci kanser türüdür.

KOLONOSKOPİ YAPTIRIN

Ailesinde kanser olanlar, daha büyük risk altındadır. Akrabalar arasında hangi kanser türü yaygınsa, o branşla ilgilenen bir uzmanın görüşünü almalısınız. Eğer bu tür bir riskiniz yoksa veya seyrek görülen bağırsak hastalıklarına sahip değilseniz; kalın bağırsak kanseri açısından ortalama riskli bir kişi olarak görülüyorsunuz.
Gelecekte kanser olma potansiyelimizi gösteren bir kan testi yok. Ancak birtakım tarama protokollerimiz var. 50 yaşına gelmiş birinde, kalın bağırsakla ilgili hiçbir şikayeti olmasa bile, bazı testlerle kanser öncesi lezyonların varlığı tespit edilebiliyor. Burada altı çizilmesi gereken nokta; kişinin hiçbir şikayetinin olmaması. Zaten bir şikayet varsa; o kişide ciddi bir hastalık olup olmadığının anlaşılması için her türlü tetkik yapılıyor.
50 yaşından sonra herkesin kolonoskopi yaptırması gerekiyor. Kolonoskopi; makattan girilen bir hortumla kalın bağırsağın içeriden gözlenmesi işlemidir. Gaitada kan bulunup bulunmadığının araştırıldığı kan testi de önemlidir.
Günümüzde artık kolonoskopi; becerikli ellerde, az ağrı ve komplikasyon riskiyle yapılabiliyor. Bu sayede kanser öncüsü polipler saptanıp yok edilebiliyor. Kanser olan hastalar ise ameliyat bile edilmeden endoskopik olarak tedavi edilebiliyor.
Hastalığını yeni öğrenen hastalara önerim; ilk olarak hastalıklarıyla yüzleşsinler. İkinci olarak ise ani karar vermesinler. Bir an önce uygulanacak tedaviyi değil, doğru tedaviyi seçmeliler çünkü kanser birkaç günde veya haftada her tarafa yayılmaz.
Kalın bağırsak kanserinin tedavisinde, diğer kanserlere oranla çok daha başarılıyız. Tüm evreler dikkate alınınca, hastalarımızın yarıdan fazlası 10 yıldan fazla yaşıyor.

#Sayfa#

DÜZENLİ EGZERSİZ YAPIN KIZARTMADAN UZAK DURUN
Kalın bağırsak kanserinden korunmak için dikkat etmeniz gerekenler şunlar:
Sigara ve alkol kullanmayın.
Bol su tüketin.
Bol yeşillik ve meyve yiyin.
Beyaz ekmek yerine; çavdar, yulaf gibi esmer olanları tercih edin. Beslenmenizdeki lif oranını artırın.
Yağ, kalori ve protein alımını azaltın. Sulu yemekleri tercih edin.
Yağı yakmadan, yemeklere doğrudan katın.
Konserve edilmiş gıdalardan uzak durun.
Tuzlanmış, tütsülenmiş ve dumanlanmış yiyeceklerden sakının.
Kızartmaları ve doğrudan ateşte pişirilmiş yiyecekleri yemeyin.
Düzenli egzersiz yapın.

50 YAŞINDAN SONRA TARAMA YAPTIRILMALI
Erken dönemde teşhis edilen kalın bağırsak kanserinde; iyi sonuç alma olasılığı yüksektir.
Ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından tarama yapılması önerilen üç kanserden birisidir. Diğerleri; meme ve rahim ağzı kanserleridir. Özellikle 50 yaşından sonra tarama ihmal edilmemeli.
Tedavi; genel cerrah, onkolog, radyasyon onkoloğu, gastroenterolog, patolog, radyoloji uzmanı, nükleer tıp uzmanı ve psikiyatrın da aralarında bulunduğu bir ekiple yapılırsa, en iyi sonuç alınır.
Karındaki organlarda gelişen diğer kanserlerden farklı olarak; kalın bağırsak kanseri hastaları, laparoskopi yani kapalı yöntemle ameliyat edilebilirler.

HİÇ BELİRTİ VERMEDEN SİNSİCE ORTAYA ÇIKAR
Erken dönemde kalın bağırsak kanseri; maalesef seyrek olarak belirti verir. Tarama biraz da bunun için önemlidir.
İlk dikkat çeken şikayetler; makatta kanama ve dışkılama alışkanlığında meydana gelen değişikliklerdir. Özellikle koyu renkli ve beraberinde sümüksü yapılarla beraber olan kanama çok uyarıcıdır.
Dışkılama alışkanlıklarındaki değişiklikler; sık ishal olma, kabızlık, tuvalete çıkma sonrasında bağırsağın tam boşalamaması gibi durumlarla kendini gösterir.
Kansızlık, hızlı kilo kaybı, sarılık, karın içerisinde ele gelen kitle gibi şikayetler de görülebilir.
Hastalar; tümörün oluşturduğu ani kanama, delinmenin sebep olduğu şiddetli karın ağrısı veya tıkanmanın yol açtığı kusma ve karın şişliği nedeniyle acile başvurabilirler. Bu durumda acilen ameliyat olmaları gerekir.