5 günlük hava durumu
15 Nisan 2013, Pazartesi

Sağlık Haberleri

Kalp çarpıntısı check up kalp krizi

nı dikkate alın

  • yeni haber
  • Giriş Saati : 15.04.2013  12:53
    Güncelleme : 15.04.2013 

Bireyler günlük yaşam içerisinde kimi zaman hissedilebilirler. Uykusuzluk, stres, kafein içeren içecekler kalp çarpıntısına neden olabilirken, sebebi daha ciddi bir rahatsızlığın belirtisi de olabilir.

Çarpıntıda özellikle kişinin çarpıntı ile ne hissettiği, ne zaman başlayıp bittiği, ek şikâyeti olup olmadığı, başka hastalıkları ve kullandığı ilaçların dikkate alınması gerektiğini belirten Özel Medline Konya Hastanesi'nden Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Mete Alpaslan, kişileri bilgilendiriyor.

Kalp çarpıntılarının; egzersiz, stres, korku, endişe, kafein, nikotin, alkol, bazı ilaçlar, tiroid bezinin normalden fazla çalışması, kansızlık, kandaki oksijenin düşmesi astım, hipertansiyon ve panik atak gibi bazı başka nedenleri de vardır. Ancak kalp rahatsızlıklarının da en önemli nedenleri arasında yer alan kalp çarpması, uzman bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.

#Sayfa#

Bu belirtilere dikkat:
Çarpıntılara bazen baş dönmesi, göz kararması, hafif terleme, cilt renginin solması, göğüs ağrısı ve sıkışması bile eşlik edebilir. Bu belirtiler; kalbinizin geçici bir süre bedeninizin ihtiyacı olan kanı dokulara pompalayamadığına işaret eder. Bu da geçirebileceğinizin habercisi olabilir. Bu nedenle bu tür bir çarpıntı sorunu ile karşılaşıldığında beklememeli ve en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Kalp krizi belirtilerinin kadınlarda farklılık gösterebileceğini belirten Özel Medline Konya Hastanesi'nden Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Mete Alpaslan, kadınlara uyarılarda bulunuyor: " Kalp krizinin en önemli belirtisi olduğu için kadınlar genellikle midelerinde oluşan ağrıları önemezler. Oysa kadınlarda görülen kalp krizleri semptonlarının başında aşırı derecede mide yanması şikâyeti yer alır. Eğer mide yanması şikâyetinin kalp ve damarlarla bağlantısı olmadığı düşünülerek; sadece yanmayı önleyici basit bir ilaç verilirse, hastanın hayatı riske girmiş olur. Bu nedenle vücutta meydana gelen ağrılar basite indirgenmeden bir doktor kontrolünden geçmek gerekir. Bu nedenle yılda bir kez yapılacak check-up'lar kişilerin genel sağlık durumları için oldukça önemlidir." dedi.

#Sayfa#

Check-up nasıl yapılır?
Check-up için sadece bir kaç saat ayırmak yeterlidir. Alınan kan örnekleri incelenerek belirli test ve tetkikler sonrasında yapılan muayenelerle sonuçlar değerlendirilir. Check-up sonrası yapılacak değerlendirme ile eğer gerekiyorsa uygun tedavilere başlanır. Günümüzde özellikle birçok kişi yüksek kolesterol değerlerine sahiptir. Ancak çoğu zaman belirti vermeyen kolesterol rahatsızlığı, ilerleyen dönemlerde ciddi kalp rahatsızlıklarına neden olabilir. Basit bir kan testi ise kolesterol seviyesini belirleyerek kişilerin sağlıklarını korumalarına yardımcı olur.

Etiketler : , ,

kalan karakter 460

yokyok yokyok

Uzman doktor yok maalesef. Doktorlar hiçbir şeyden anlamıyorlar, bulamıyorlar. bulamayınca da psikolojik deyip gönderiyorlar. Doktorlara güvenim kalmadı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet34
hayır2
cevapla 15.04.2013 15:05

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Haberleri

Minik Melek ölümü bekliyor
Gözünden kene çıkarıldı
Dr. Mehmet Öz'den obezite uyarısı
Dilek ilaç krizi yaşayanların sesi oldu
Kızamıktan ölüm iddiasına açıklama
Türkiye'de ilaç satışı durdu
Krizi çay içerek yenin
Böbrek hastaları için umut ışığı
Kozmetik ürünlerde ağır metal tehlikesi
Hemofili için gen tedavisi dönemi
İnternetten lens alanlar dikkat!
Uykusuzluğa 10 çare
Kısır denilen hastanın babalık heyecanı
Kansere karşı Boswellia
Modern yaşamın stresi kadınları hasta ediyor
Doktorlar için yeni bir kaynak
Dünya Derya Sert'i konuşuyor
Saman nezlesine dikkat!
Bahar detoksu
Dokuzuncu aydan sonra bebek sofraya oturmalı
Yeni lezzetler
Hangi vitamininin fazlası zarar?
Dünyada ilk kez Türkiye'de yapıldı
Hastalar artık müzik dinleyecek
Çocukların yüzde 25'inde alerji var
Meyve özünün koruyucu etkisi
Düzensiz uykuya vişne ile son verin
Ciltte oluşan morlukları ihmal etmeyin
Topuklu giyenler dikkat!
Günde en az 20 dakika güneşe çıkın
Dünyayı titreten hastalık
Stresin azı yarar çoğu zarar
Kalp krizi, ardında ciddi hasar bırakıyor
İstenmeyen yağlara ve selülite masajlı çözüm
DASH diyeti zayıflatır mı?
Bacak eğriliği nedeniyle gebelik sonlandırılmaz!
Kalp sağlığı için nasıl beslenmeliyiz?
Hamilelikte gribe dikkat!
Bahar yorgunluğundan diyetle korunun
Her yıl 10 bin kişi parkinson hastası oluyor
TELEVİZYONDA BUGÜN
Günün Dizisi
Yerli DiziYerli Diziatv 20:00
Günün Filmi
Zor babaZor babaStar 00:15
geri
ileri