X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Dünyada bir ilk olan nakilde üzücü haber
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Dünyada bir ilk olan nakilde üzücü haber

  • Giriş Tarihi: 14.5.2013 15:33 Güncelleme Tarihi: 14.5.2013 16:57

Dünyanın dan yapılan ilk hastası 'in hamileliği sonlandırıldı.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Ünal ve Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığında görevli Prof. Dr. Ömer Özkan tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, rahmi olmadığı için hamile kalamayan ve yapılan 'in hamilelik süreciyle ilgili bilgi verildi. Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Dünyanın dan rahim nakli yapılan ilk hastası Derya Sert'in 8'inci hafta sonundaki kontrolünde embriyo kalp atışlarının izlenmemesi üzerine gebeliği sonlandırılmıştır. Hastanın genel durumu iyidir ve evinde istirahat etmektedir. Uygun şartlarda hazırlıkları tamamlandığında tüp bebek tedavisine devam edilecektir."

Rahmi olmadığı için hamile kalamayan 23 yaşındaki Derya Sert'e, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan'ın başkanlığındaki ekip tarafından 8 Ağustos 2011'de gerçekleştirilen ve 7 saat süren operasyonla kadavradan rahim nakledilmişti.

Sert'e 2 Nisan'da embriyo transferi yapılmış ve 12 Nisan'da da gebelik sonuçlarının olumlu olduğu yönünde açıklama yapılmıştı.