X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Dikkat! Mobil bağımlı olabilirsiniz!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Dikkat! Mobil bağımlı olabilirsiniz!

  • Giriş Tarihi: 29.8.2013 11:55 Güncelleme Tarihi: 29.8.2013 11:57

Akıllı telefonlar sigara duzeyinde bağımlılık yapıyor. Sadece bu değil üstelik!

Aktuel.com.tr / Marilla Erçik

Sevgilinizin "akıllı" bir arkadaşı olduğundan şikayet mi ediyorsunuz? Arkadaşlarınız sizin onları dinlememenizden mi rahatsız? Ailece masaya oturduğunuzda telefonla ilgilenmekten çatal bıçağı kullanamayanlardan mısınız? Hoş geldiniz! Siz de bağımlısınız!

Modern çağın yeni hastalığı mobil bağımlılık! Teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün bu bağımlılık artıyor. İnternet kullanımı, sosyal ağların ve akıllı telefonların yaygınlaşması ile ortaya çıkan bu kavram zamanla sizi asosyal bir hayata sürükleyebilir. Dünyanın en bağımlı ülkesi İngiltere. İkinci sırada Hollanda yer alırken üçüncü sırada Türkiye en bağımlılardan... TBMM Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonunun verilerine göre Türkiye'de yaklaşık 800 bin mobil bağımlısı var. Sabah uyandığında akıllı telefona bakma oranı %97'lerde. Dış fırçalamak ya da kahvaltı yapmakla aynı oranlarda diyebiliriz. Türkiye için ciddi bir sorun haline gelen mobil bağımlılık eğitim ve gelişimi de olumsuz etkiliyor. Uzmanlara göre istemsiz gün içersinde defalarca telefona bakıyorsanız siz de bağımlısınız. Üstelik depresyon riskiniz de yüksek. Amerika'da yapılan ilginç bir araştırmaya göre; bekar kullanıcıların %31'i, evli kullanıcıların ise %45'i hesaplarını kilitli kullanıyor. Nedeni ise ortada… Artık ilişkiler "Kutsal aile" kavramından uzaklaşıp çok eşliliğe geçti bile...

Teknoloji yazarı ve Medya Derneği Genel Sekreteri Deniz Ergüler " Gün içersinde sayısız ve istemsiz şekilde telefona bakıyorsanız bağımlısınız" derken, Psikolog Birgül Özgüvenç "Akıllı telefonları ne kadar çok kullanıyorsanız o kadar depresyon çukuruna giriyorsunuz" dedi.#Sayfa#

Medya Derneği Genel Sekreteri Deniz Ergüler ;

Mobil bağımlısı olduğumuzu nasıl anlarız?
TELEFON KAYBETME KORKUNUZ VARSA "NOMOFOBİ"SİZNİZ!


Eğer günde yedi saatten fazla akıllı telefon kullanıyor ve de cihazdan uzak olduğunuz zamanlarda huzursuzluk, anksiyete, depresyon veya uykusuzluk hissediyorsanız bir mobil bağımlısı olabilirsiniz. Aslında bugün bir çoğumuz bir mobil bağımlısı sayılabiliriz.

Çünkü yüksek teknoloji ürünü akıllı cihazlar, gündelik hayatta asla vazgeçemeyeceğimiz objelere dönüşmüş durumda. Örneğin akıllı telefonla yapabileceklerimizi düşünün; adres defterimizi, randevularımızı, iletişim bilgilerimizi tutmak, banka transferleri yapmak, sosyal ağlar üzerinden arkadaşlarımızla konuşmak, haber takip etmek, yol tarifi almak, oyun oynamak gibi sayısız işi akıllı telefonlarımızla yapıyoruz. En yakın arkadaşımızın veya hatta ev telefon numaramızı bile ezbere bilmiyoruz, çünkü beynimizin ezberleme görevini akıllı telefonumuz üstlenmiş durumda. Akıllı telefonu kaybetmek ise başlı başına bir korkuya dönüştü. Psikologlar bu korkuya, İngilizce "no mobile phone phobia" cümlesinin kısaltılmış adı olan "nomofobi" adını veriyor.

Belirtileri nelerdir?
SAYISIZ KERE İSTEMSİZ TELEFONA BAKIYORSANIZ BAĞIMLISINIZ!

Eğer telefonunuzun fiziki olarak yanınızda olmaması size huzursuzluk veriyorsa, gün içerisinde sayısız kere ve istemsiz olarak telefonunuza bakma, mesajlarınızı kontrol etme ihtiyacı hissediyorsanız, telefonunuzun titrediğini sanıp sık sık kontrol ediyorsanız, karşınızda birisi konuşurken sürekli olarak elinizdeki telefona konsantre olmuşsanız, gecenin bir vakti yatağınızdan kalkıp e-maillerinize cevap veriyor, tweet atıyorsanız, akıllı telefonunuz araba kullanırken bile elinizden düşmüyorsa, SMS, e-mail, tweet göndermeye devam ediyorsanız bir mobil bağımlısısınız.

Çözümü nasıl olabilir?
BAĞIMLI OLDUĞUNUZU KABUL EDİN!

- Öncelikle her bağımlılığın çözümünde olduğu gibi bir bağımlı olduğunuzu ve bunu düzeltmeniz gerektiğine karar verin.
- Cep telefonunuzu başka odada bırakın, eğer arabadaysanız çantanıza koyun.
- Gelen mesajlara anında cevap vermeyin. Günün belirli saatlerini bu işe ayırın.
- Gelen her aramaya cevap vermeyin. Toplantılarda veya arkadaş buluşmalarında telefonunuzu sessize alın ve çantanıza koyun
- Bu durum Teknoloji bağımlılığıyla da alakalı olduğu için, ihtiyacınız olan mobil telefonu alın, her zaman en son çıkan modeli almak zorunda değilsiniz.#Sayfa#

Bağımlı olmanın zararı nedir?
BAĞIMLILIK ÖĞRENMEYİ ETKİLİYOR!

Bu bağımlılığın en büyük zararı, birebir ilişki kurma becerilerini zayıflatması. Bir mekanda bir araya gelen insanlar karşılıklı sohbet etmek yerine, sosyalleşme adına ellerindeki cep telefonları, tabletler veya bilgisayarlara "gömülüyor". Eğlence ihtiyacımızı cihazlarla kolayca giderebildiğimiz için başkalarına ihtiyacımız kalmıyor. Mobil bağımlılık öğrenme biçimlerimizi etkiliyor. Sahip olduğumuz cihazlara o kadar çok güveniyoruz ki, artık en yakın arkadaşlarımızın telefon numaralarını ezberleme ihtiyacı bile duymuyoruz. Bir bilgiden diğerine hızlıca geçmek konsantrasyon kuvvetimizi azaltıyor. Sürekli ekranlara bakmak baş ağrısı veya göz bozukluğuna yol açabiliyor.

Peki ya mobil bağımlılık depresyon riskini artırır mı? Evet! Psikolog Birgül Özgüvenç ile mobil bağımlılığın bireyler üzerindeki etkisini konuştuk.

Psikolog Birgül Özgüvenç;

Mobil bağımlılık depresyon riskini arttırıyor mu?
DEPRESYON RİSKİNE DİKKAT!

Doğru kullanılmadığı taktirde mobil bağımlılık depresyon riskini arttırabilir. Mobil iletişim araçlarına gün geçtikçe günümüzün daha fazla vakti ayırıyoruz. Artık kafe de otururken etrafınıza bakındığınızda insanlar sohbet etmek yerine telefonlarıyla uğraşmayı tercih ediyorlar. İletişimden yoksun asosyal bir toplum olma yolunda ilerlemekteyiz. Bu yüzdendir ki yapay ilişkiler kişinin psikososyal gelişimine yetememektedir. Bunun sonucunda depresyon ve benzeri rahatsızlıklar gözlenmektedir. Bunu engellemek ve olumluya çevirmek için kontrollü ve amaca yönelik kullanım benimsenmeli. Yakın kişiler arası iletişimleri gerçek hayatımıza yönlendirmeliyiz. Yazı bir ifade şekli olmasına karşı yetersiz kalmaktadır

İnternet çocukların gelişimini nasıl etkiliyor?
GÖRME PROBLEMİ VE KİLO ALMA RİSKİNİ ARTTIRIYOR!

İnternet doğru kullanılmadığı taktirde çocuklar açısından oldukça sakıncalı. Amaca yönelik, belirli sürelerde ve kontrollü kullanımı sağlanmalıdır. Gelişimsel açısından değerlendirmek gerekirse fiziksel açıdan devamlı aynı pozisyonda ve hareketsiz kalmaları omurga problemlerine ve kiloya sebebiyet verebiliyor. Ayrıca maruz kaldığı radyasyon dolayısıyla görme problemleri oluşmaktadır. Psikososyal açıdan ise etkileşimin ve iletişimin sınırlı ve sanal olmasından kaynaklanan gerçek hayata adapte olmakta güçlük, kendini ifade etmekte, arkadaşlık oluşturmada sıkıntılar gözlenebilir. İleriki durumlarda göz temasından bile kaçındıkları gözlemlenebilir. Bilişsel açıdan ise yaş ve seviyelerine uygun olmayan bilgi ile karşı karşıya kalmaları, olması gereken yaş özelliklerinden farklı davranış örüntüleri oluşturmalarına neden olur.

Peki, çocukları internet ile ne zaman tanıştırmak gerekiyor?
7 YAŞINDAN ÖNCE KULLANIM TEHLİKELİ

Çocukları internetle ilkokul çağında yani 7 yaş civarında tanıştırmak gerekiyor. Daha önceki dönemlerde karşılaşması gelişimsel açıdan oldukça sakıncalı. Çocukluk ve okul öncesi çocuğunun fiziksel, psikomotor, bilişsel ve psikososyal gelişim açısından oldukça hızlı yol kat ettiği ve etkileşimsel bir dönem geçirmesi gerekiyor. Ayrıca bu dönemde çocuklar dürtüsel dönemdedirler. Bu dönemi sağlıklı atlatmalı ve dürtü kontrolünü sağlamalıdırlar. Ayrıca erken yaşlarda verilen internet alışkanlığı sağlıklı ve doğru kullanımdan uzak, amacından çıkan bir kullanım olmaktadır. Çocuklar interneti oyun aracı olarak algılamaktadırlar. Gelecek dönemlerde bu alışkanlıklar doğrultusunda hareket etmektedirler.

Sosyal ve mobil oyunlar uzmanı Özgür Bayraktar;

Gelişen teknoloji ile mobil bağımlılık artıyor. Sosyal ve mobil oyunlar uzmanı Özgür Bayraktar, iletişim alışkanlıklarının insanların yanında taşıyacakları ve işlerini kolaylaşıracakları uygulamaları kullanmaya zorladığını söylüyor. Özgür Bayraktar mobil bağımlılık ile ilgili ; "Birçok mobil uygulamanın içerisinde barındırdığı geliştirilmiş sosyal dinamikler insanların kullanım bağımlılıklarını her geçen gün arttırırken dünyada da yeni bir ekonominin doğuşuna doğrudan katkı sağlıyor. Biz teknoloji profesyonelleri 2009 yılında dünyada toplamda 4.5 milyar dolara ulaşan mobil uygulamalar ekonomisinin 2015 yılında 25 milyar dolardan fazla bir hacme ulaşmasını bekliyoruz." açıklamasını yaptı.