X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kas yapayım derken...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kas yapayım derken...

  • Giriş Tarihi: 6.7.2014 09:44 Güncelleme Tarihi: 6.7.2014 09:45

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Akdemir, vücut geliştirmek için kullanılan ilaçların kalpte aşırı büyümeye neden olduğunu belirterek, "Bu durum, bir süre sonra kaçınılmaz şekilde kalp krizi ve yetmezliğine sebep olur" dedi.

Akdemir, vücut geliştirici ilaçlar konusunda dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Bornova ilçesinde spor sırasında fenalaşan Çağlar Çam'ın (29) kas yapıcı ilaçlar nedeniyle hayatını kaybettiğini anımsatan Akdemir, vücut geliştirme ve sporun doğal yollarla anlam taşıdığını, kontrolsüz ilaç kullanımının acı sonuçlar verebileceğini vurguladı.

Akdemir, bilinçsizce kullanılan sentetik türevli hormon ilaçlarının kalbin fonksiyonunu bozduğuna dikkati çekerek, "Bu ilaçlar, kalpte aşırı büyümeye neden oluyor. Büyüme, sadece kas adalesinde olmaz. Yine aort damarlarda hasarlar olur. Bu durum, bir süre sonra kaçınılmaz şekilde kalp krizi ve yetmezliğine sebep olur" diye konuştu.

İlaçların hipertansiyona neden olduğuna işaret eden Akdemir, "Bu tansiyon, kalıcı olabilir. O yüzden herkese doğal yollardan vücut geliştirme ve spor yapmalarını tavsiye ediyoruz" şeklinde konuştu.