Dünyanın en yeni tıbbi cihaz deposu Türkiye

Giriş Tarihi: 13.11.2014 16:43
Dünyanın en yeni tıbbi cihaz deposu Türkiye

Sağlıkta dönüşüm kapsamında hastane ve tıbbi cihazlarını yenileyen Türkiye, ABD'den sonra dünyanın en yeni tıbbi cihazlarına sahip ülke oldu.

Türkiye, yeni tıbbi cihazlarını sağlık turizmiyle dünyanın her yerinden gelecek hastaların hizmetine sunacak.

SAĞLIK TURİZMİ ÜST KURULA BAĞLANIYOR

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 'Sağlık Turizmi'nin devlet politikası olduğunu açıklamasının ardından Bakanlar Kurulu, Türkiye'de ilk kez 8 Bakanlık ve 16 kurumun temsil edileceği Sağlık Turizmi Koordinasyon Kurulu'nun oluşturulmasına karar verdi. Kurulun işleyiş mevzuatı gelecek hafta yayınlanacak genelge ile belirlenecek.

EN YENİ TIBBİ CİHAZ TÜRKİYE'DE

Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Ömer Tontuş, İstanbul'da, 10-13 Aralık'ta düzenlenecek ''Health Expo Sağlık Turizmi, Medikal Teknolojiler, Tıbbi Uzmanlık Fuarı ve Kongresi''nin tanıtım toplantısında Türkiye'nin sağlık turizminde avantajlarını açıkladı. Tontuş, Türkiye'nin sağlık turizmi için her açıdan uygun bir ülke olduğunu belirterek en yeni yatak ve tıbbi cihazların Türkiye'de olduğunu belirtti. Türkiye'deki yeni tıbbi cihaz envanterinin ABD'den sonra ikinci sırada geldiğine dikkat çeken Tontuş, şehir hastanelerinin açılmasıyla 5 yıl içinde Türkiye dünyanın en yeni tıbbi cihazlarına sahip ülke olacağını söyledi.

UZMAN DOKTOR TELEFONUN UCUNDA

Türkiye'de sağlık turizmine ilişkin ciddi çalışmalar yapıldığını anlatan Tontuş, "Sağlık turizmi alanında etkin tanıtım, pazarlama yapılması ve uluslararası işbirliğinin artırılması kapsamında geliştirilen ve turistlerin ihtiyaç duydukları anda, istedikleri uzmanlık dalında, kendi dilini ya da anlaşabileceği bir dili konuşabilen sağlık uzmanlarına ulaşmalarını sağlayacak mobil uygulama yazılımı tamamlandı. Uygulama Aralık ayının ikinci haftasına kadar oluşturulacak. Böylelikle Türkiye'yi sağlık turizmi ya da herhangi bir nedenle ziyaret eden bir turist akıllı cep telefonları ya da tabletler üzerinden çalıştırılabilecek bir mobil uygulama ile bulunduğu yerin öncelikle 30 kilometre, sonra 50 kilometre içinde o da yoksa geniş alan içinde 7 dilde bir uzman hekime ulaşabilecek" diye konuştu.
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın en yeni tıbbi cihaz deposu Türkiye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz