X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Güzel burun: doğal görünen burun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Güzel burun: doğal görünen burun

  • Giriş Tarihi: 10.9.2015 15:14
Güzel burun: doğal görünen burun
Güzel burun: doğal görünen burun

Güzel bir burun denilince ne anlamalıyız sorusunun cevabı ise “doğal görünen” bir burundur. Eğri, büyük, çökük, kemerli ya da etli bir burnun doğal görünebilmesi pek mümkün değil.

Doğal görünmeyen bir burun nefes alma işlevini de sağlıklı bir şekilde yerine getiremez. Nefes alma problemi, kişinin genel sağlığını olumsuz yönde etkiler. Kişi burnundan nefes alamayınca ağızdan nefes almaya başlar, bu da çeşitli sağlık problemlerine neden olur. Ardından geceleri horlama ve uyku apnesi kişinin yaşam kalitesini düşürmeye başlar. Fiziksel olarak rahatsızlık vermesinin yanı sıra doğal olmayan bir buruna sahip olmak kişilerin ruh sağlığını da olumsuz yönde etkileyebilir.

#Sayfa#

Burun estetiği ameliyatlarındaki ana amaç yüzün diğer bölümleriyle uyumlu, nefes alma işlevini başarılı bir şekilde yerine getiren ve "doğal görünen" bir burun yapmaktır. Burnun doğal görünebilmesi için de yüzün genel ölçüleri içinde dengeli olması gerekir. Yani burnun sırtı, ucu ve yüzle birleştiği bölümleri birbiriyle uyum içinde olmalıdır. Dudak, göz, kaş ve yüzle altın oranı korumalıdır.

#Sayfa#

Burun estetiği ameliyatı ile tasarlanan burnun da doğal görünmesi çok önemlidir. Burun sırtının aşırı oyulduğu ya da burun ucunun aşırı kaldırıldığı burunlar da yüzde doğal bir görünüm oluşturmaz. Örneğin ameliyatlı olduğu belli olan burunlar doğal görünmekten uzaklaşır. Yeni burun tasarlanırken çeşitli açılardan nasıl duracağı cerrah tarafından ayrıntılı bir şekilde hesaplanmalıdır. Estetik ameliyat olmuş bir burun sadece tek bir yönden bakıldığında değil her yönden güzel ve uyumlu olmalıdır.

#Sayfa#

Her hastaya standart burun ameliyatı yapılmamalı, kişiye özel planlama ve kişiye özel tasarım uygulanmalıdır. Estetik ameliyat sonrası yüzün önceki genel görünümü ve ifadesi çok fazla değişmemeli, sadece burnun doğal durmayan kısımları estetik ameliyatla yüz ile uyumlu hale getirilmelidir.