X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Yetersiz meyve sebze tüketimi öldürüyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Yetersiz meyve öldürüyor!

  • Giriş Tarihi: 4.1.2016 12:17 Güncelleme Tarihi: 4.1.2016 12:17
Yetersiz meyve sebze tüketimi öldürüyor!
Yetersiz meyve sebze tüketimi öldürüyor!

Diyetisyen Doç.Dr. Barış Öztürk, meyveler ve sebzelerin lı beslenmenin vazgeçilmezleri olduğunu belirterek, “Günlük olarak yeteri kadar tüketildiklerinde kalp damar hastalıkları ve pek çok kanser tipi için koruyucu olmakla birlikte obezite ve yaşlanmaya karşı da bir kalkan görevi görmektedir dedi.

Dünya Örgütünün 2013 verilerine göre dünya çapındaki ölümlerin 5.2 milyonunun yetersiz meyve ve ne bağlı olduğunun raporlandığını anlatan Doç.Dr. Barış Öztürk, "Dünya çapında mide barsak kanserlerine bağlı ölümlerin yüzde 14'ü, kalp hastalıklarına bağlı ölümlerin yüzde 11'i, felce bağlı ölümlerin yüzde 9'unun yetersiz meyve ve sebze tüketimi nedeniyle olduğu görülmüştür. Yetersiz meyve sebze tüketiminin sindirim sistemi kanserlerinin de inanılmaz artış sebebi olduğu bilinmektedir diye konuştu.

#Sayfa#

"OBEZİTENİN ÖNLENMESİ DE MEYVE SEBZELERE BAĞLI"

Doç.Dr. Barış Öztürk, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Meyve ve sebzeleri yeteri kadar tüketmenin yanı sıra beslenmemizde tuz, şeker ve yağ tüketimimizi azalttığımızda şişmanlık ve şişmanlığa bağlı hipertansiyon, diyabet gibi hastalıkların çok daha önlenebilir olduğu bilinmektedir. Vücudumuzun üretemediği ve dışarıdan alması gereken yararlı besin öğelerinin en önemli kaynakları meyve ve sebzelerin zengin vitamin ve mineral içeriğinde bulunmaktadır.

Yağ yakımı için gerçekleşen olaylarda bile vitamin mineral gibi kilit besin öğelerinin gerekliliği düşünüldüğünde sadece kalori kısıtlaması şişmanlık için uygun çözüm olmamakta vücudun besinlerle alınan vitamin mineraller açısından desteklenmesi gerekmektedir.

#Sayfa#

KALP HASTALIKLARINA 'DUR' DEMENİN ÇARESİ DE AYNI YOL ÜZERİNDEN GEÇİYOR

Meyve ve sebzelerde bulunan suda çözünür liflerin kolesterol dengeleyici etki oluşarak kalp hastalıkları riski azaltılabildiği bildirilmektedir. Ayrıca içeriğindeki steroller ve antioksidan özellikteki doğal maddeler damar içerisindeki yağ birikimini ve tıkanmaları önlemede çok önemli role sahip olduğu görülmüştür.

Doç. Dr.Barış Öztürk, tüm ana ve ara öğünlerde yenilebilecek sebze ve meyvelerin mevsiminde olmak üzere farklı renk ve farklı çeşitlerinin tüketilmesine özen gösterilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.