Dev maketle nsere 'dur' diyorlar

Giriş Tarihi: 11.1.2016 12:29
Dev maketle kansere 'dur' diyorlar

nserle Dans Derneği'nin nde erken tanı ve tedavinin önemine vurgu yapmak amacıyla hazırladığı ve şu ana kadar çeşitli yerlerde sergilenen dev bağırsak maketinin bu seferki adresi Karabük oldu.

Bağırsak maketi, rabük Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Kanserle Dans Derneği işbirliği ile kentteki bir alışveriş merkezine konuldu. 3 metre yüksekliğinde, 3 metre genişliğinde ve 10 metre uzunluğundaki maket ilgi çekti.Kanserde erken teşhisin çok önemli olduğuna dikkati çeken İl Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Simge Özgüner "Hastalıklarla mücadelede kanserden korunma, erken teşhis ve tedavi konusunda toplumdaki bilinç düzeyinin artması çok büyük önem taşıyor. Biz de Karabük Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Kanserler Dans Derneği iş birliğiyle dev kolon maketini sergileyerek insan bağırsağının yapısı, kalın bağırsakta olabilecek kanser hastalığını görmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.


TÜRKİYE'DE VE DÜNYADA EN ÇOK GÖRÜLEN KANSERLERDEN BİRİ

Maketin insanların bağırsak yapısıyla görsellik anlamında birebir aynı olduğunu vurgulayan Özgüner "Vatandaşlarımızda bu anlamda hem kolon kanseri hem de bağırsak hastalıkları hakkında daha fazla farkındalık oluşturarak bilinçlendirerek kanser taramasının önemini vurgulamayı amaçlıyoruz. Türkiye'de ve dünyada en sık görülen ilk üç kanser arasında yer alıyor. Bunun için kanser taramasını yaptırmak önemli" ifadelerini kullandı.
ARKADAŞINA GÖNDER
Dev maketle kansere 'dur' diyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz