X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Grip virüsü dört saat canlı kalabiliyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

!

  • Giriş Tarihi: 14.1.2016 17:09 Güncelleme Tarihi: 14.1.2016 17:17
Grip virüsü dört saat canlı kalabiliyor!
Grip virüsü dört saat canlı kalabiliyor!

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hacımustafaoğlu, ele bulaşan virüsünün 2 ila 4 saat canlı kalabildiğini, bu yüzden temizliğe özen gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Çocuk Enfeksiyon Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Hacımustafaoğlu, ele bulaşan virüsünün 2 ila 4 saat canlı kalabildiğini, bu yüzden temizliğe özen gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Hacımustafaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son günlerde grip vakalarında artış yaşandığına işaret etti.

Vatandaşların, bilinçlenmeyle her hastalıkla daha iyi mücadele edeceğini veya hastalığa yakalanmamak için gerekli önlemleri alabileceğini anlatan Hacımustafaoğlu, "Şu anda yaygın şekilde hastalığa yol açan bir var. Bu tür, ağız ve burun salgılarında bulunur. El ya da vücudun başka bir noktasına bulaşan bu virüs, 2-4 saat arası canlı kalabiliyor, tokalaşmayla ve öksürükle bir başkasına bulaşabiliyor. Çocuklar ellerini ağızlarına götürdüklerinde vücuda, başka biriyle tokalaştığında karşısındakinin burnuna, ağzına bulaştırabiliyor" dedi.

Cansız yüzeylerde, masa, sandalye, çarşaf, giysi gibi yerlerde virüsün yaşam süresinin, ortamın güneşe maruz kalıp kalmamasına, havanın sıcaklığına göre uzayabildiğini dile getiren Hacımustafaoğlu, bu yüzden temizliğin çok önemli olduğunu kaydetti.

Dengeli beslenme önemli

Hacımustafaoğlu, her hastalıkta olduğu gibi gripte de dengeli ve bilinçli beslenmenin önemli olduğuna dikkati çekti. Genellikle mevsim meyvelerinin tüketilmesini öneren Hacımustafaoğlu, "Yumurta, yoğurt, süt bizim önemli protein kaynaklarımızdan. Ayrıca bitkisel proteinlerle et, tavuk ve balık önemli kaynaklar. Haftada 2-3 defa balığın öğünlerimizde bulunmasında fayda var" ifadelerini kullandı.