X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Arı ürünleri tıp alanında şifa dağıtacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

ürünleri alanında dağıtacak

  • Giriş Tarihi: 19.1.2016 15:55 Güncelleme Tarihi: 19.1.2016 15:56
Arı ürünleri tıp alanında şifa dağıtacak
Arı ürünleri tıp alanında şifa dağıtacak

ürünleri artık alanında apiterapi olarak uygulanacak. Pansuman sırasında kullanılan lı bez olabilecek. Romatizma ve eklem ağrılarının tedavisinde de nden yararlanılacak.

Arı ürünleri tıp alanında kullanılabilecek

Bakanlığı bünyesinde kurulan Geleneksel ve Tamamlayıcı Uygulamal Daire Başkanlığı ile birçok faydası bulunan , alternatif tıp alanında da kullanılabilecek.

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Bahri Yılmaz, yaptığı açıklamada, arı ürünlerinin artık sağlık alanında apiterapi olarak uygulanacağını belirtti.

#Sayfa#

''Arıcılar olarak bunun sevincini yaşıyoruz''

Arı ürünlerinin tıpta kullanımı ile ilgili Sağlık Bakanlığı ile yapılan görüşmelerin sonuç verdiğini dile getiren Yılmaz, "Nihayet Geleneksel ve Tamamlayacı Tıp Uygulamaları adı altında daire başkanlığı kuruldu. Artık arı ürünlerinin tıp alanında kullanılmasının önü açık. Arıcılar olarak bunun sevincini yaşıyoruz" ifadesini kullandı.

#Sayfa#

'Bal yaralarda kullanılabilinecek'


Arı ürünleriyle tedavi apiterapinin uygulamaya geçtiğini, böylelikle arı ürünlerinin birçok hastalığı önleyeceğini veya iyileşmesine yardımcı olacağını söyleyen Yılmaz, "Arı ürünlerinde , propolis, arı sütü, polen ve arı zehri apiterapinin aktif maddeleridir. Örneğin bal, gama ışınlarından geçiriliyor ve yaralarda kullanılabiliyor. Pansuman sırasında kullanılan ballı bez olabilecek. Çünkü ballı bezin diğer beze göre yarayı daha hızlı iyileştiği bilinmektedir. Yine propolis, tıp alanında çeşitli hastalıkları tedavide kullanılabilecek. Arı zehrinden ise romatizma ve eklem ağrılarının tedavisinde yararlanılabilecek" diye konuştu.

#Sayfa#

Gülhane Askeri Tıp Akademisinde klinik çalışmalarının devam ettiğine vurgu yapan Yılmaz, "Buradaki öğretim üyemiz Prof. Dr. Mehmet Han Yüksel hocamız aynı zamanda apiterapi yönetmenliğinin hazırlanmasında görev almıştır. Bu konuda kendisiyle birlikte çalışmalarımız sürüyor" ifadesini kullandı.