X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Burun ameliyatı sonrası şişlikler ne zaman iner? Burun ameliyatı sonrası şişlik ve morluk oluşur mu?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

ameliyatı sonrası şişlikler ne zaman iner? sonrası şişlik ve morluk oluşur mu?

  • Giriş Tarihi: 20.1.2016 11:51
  • Haberler
  • Sağlık Haberleri
  • Burun ameliyatı sonrası şişlikler ne zaman iner? Burun ameliyatı sonrası şişlik ve morluk oluşur mu?

ameliyatı sonrası şişlik ve morluk oluşur mu? Öncelikle ameliyat sonrası için doktorun yönergelerini uygulamak, burunda oluşabilecek morluk, şişlik ve ödem oluşumu açısından önem taşımaktadır.

Burun ameliyatı sonrası şişlik ve morluk oluşur mu?

Öncelikle ameliyat sonrası için doktorun yönergelerini uygulamak, da oluşabilecek morluk, şişlik ve ödem oluşumu açısından önem taşımaktadır. Burun estetiği ameliyatlarından sonrasında iyileşme zamanla olmaktadır. Ameliyatın tipine göre iyileşme 6 ile 12 ay sürebilmektedir. Bu süreçte burun ilk haftalarda daha çabuk şekil değiştirirken, sonraki haftalarda bu şekil değişikliği daha yavaş olmaktadır. Bu yüzden ameliyattan sonra burunda çok fazla ödem olması burunun istenen görüntüsünü hemen oluşturmayabilir. Zamanla burundaki ödemin azalacağı ve cilt normal kalınlığına ulaşacağı için burun istenilen şekle belli bir süre sonra gelecektir. Aynı zamanda ameliyat sonrası istenilen sonucun oluşması ameliyat sırasında kullanılan tekniğe ve yapılan işlemlere bağlıdır. Burunda zamanla oluşan farklılıklar için doktorla birlikte takip edilmesi gerekmektedir.

Ameliyat Sonrası Morluk ve Şişliklerim Ne Zaman Geçer?


Burun estetiği sonrasında oluşabilecek durumlardan biri göz etrafındaki şişlik ve morluklardır. esnasında kullanılan kanama kesici ilaçlar sayesinde morarma ve şişme şikayetlerini daha aza indirgemektedir. Ameliyat sonrası en az 2 gün boyunca göz çevresine belirli aralıklar ile 15 dakikalık uygulanacak buz kompresi uygulaması hastanın şikayetlerinin daha çabuk minimal dereceye indirecektir. Bu esnada burundaki alçı korunmalıdır. Ameliyat sonrasında oluşan morluklar 7. günde ilk günlere göre yarı yarıya azalır. 14 ila 21. günler arasında ise morluk tamamen geçer. Şişliklerin tamamen geçmesi ise altı ayı bulur. Sizi rahatsız etmeyecek düzeyde bir ödem ise daha uzun sürede kaybolacaktır.

Rinoplasti Sonrasında Neleri Yapmaktan Kaçınmalıyım?

Burun ameliyatı tamamlandıktan sonra evde istirahat edilmelidir. Ancak 2 gün sonrasında okul ya da çok yorucu olmayan iş hayatına dönebilirler. Günlük rutine geri dönmek ise birkaç haftayı alabilir. Kesinlikle hasta normal günlük hayata geçmeden önce cerrahından daha ayrıntılı bilgi almalıdır. Estetik ameliyatını olan kişi yüksek efor (koşma, yüzme vs.) gerektiren hareket ve egzersizlerden en az 2 hafta kaçınmalıdır. 8 hafta süre ile burnunuzu koruyunuz ve makyaj yaparken, yüzünüzü yıkarken nazik ve dikkatli olunuz. Aynı zamanda eğer gözlük kullanıyorsanız, burundaki atel çıkarıldıktan sonra gözlük kullanımına dikkat ediniz ve 2 ay boyunca gözlük ayakları burun sırtına oturmamalıdır. Gerek duyulduğu halde kontak lensleri kullanmanız daha faydalı olacaktır. Doktorunuz kontrole sık sık çağıracaktır. Kontrollerinizde her hangi bir şikayetiniz varsa bunu lütfen doktorunuz ile paylaşın ve sormaktan çekinmeyin.