Cerrahisi Kilo Vermede Ne Kadar Etkilidir? Obezite cerrahisinde başarı oranları nedir?

Giriş Tarihi: 20.1.2016 17:16

cerrahisinde başarı oranları nedir? Gastrik bypass ve duodenal switch hakkındaki çalışmaların çoğu, ameliyattan 2 yıl sonra ortalama aşırı kilo kaybını % 70-80 olarak saptamıştır.

Obezite cerrahisinde başarı oranları nedir?Gastrik bypass ve duodenal switch hakkındaki çalışmaların çoğu, ameliyattan 2 yıl sonra ortalama aşırı kilo kaybını % 70-80 olarak saptamıştır. Örneğin, ideal kilosundan 50 kilo fazla olan bir hasta, ameliyatı takibeden 5 yıl içinde 35-40 kilo kaybederse ve bunu korursa başarılı olarak kabul edilir. Bazı çok iyi motive olmuş hastalar aşırı kilolarının tamamını vermekte ve bunu kesin olarak korumaktadır.

Sleeve gastrektomi (tüp mide) ve Lap-Band ameliyatları sadece gıda alımını kısıtladıkları ve ve kalori emilimini azaltmadıkları için, başarı oranları hastanın beslenme ve egzersiz talimatlarına uymasına daha fazla bağlıdır. Sleeve gastrektomi ve mide bandı araştırmalarının büyük çoğunluğu hastaların ameliyattan sonraki iki yıl içinde fazla kilolarının % 50-60'ını kaybettiğini göstermektedir. Diyet talimatlarına daha uyumlu olan hastalarda çok daha fazla kilo kaybı görülmektedir.

ameliyatının türü ne olursa olsun, hastaların büyük çoğunluğu ideal kilolarına erişemese de, sağlıklarında, görünümlerinde, kendilerine güvenlerinde, hareketliliğinde ve fiziksel aktivitelerinde çok belirgin gelişme sağlanmaktadır.

ARKADAŞINA GÖNDER
Obezite Cerrahisi Kilo Vermede Ne Kadar Etkilidir? Obezite cerrahisinde başarı oranları nedir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz