Her 7 kişiden birinde o görülüyor!

Giriş Tarihi: 16.2.2016 17:35
Her 7 kişiden birinde o hastalık görülüyor!

Ülkeden ülkeye değişmekle beraber 'ın dünyada görülme oranı yüzde 10 ila 15 arasında. Göğüs ları Uzmanı Prof. Mecit Süerdem'e göre; dünyada 40 yaş üstündeki her 7-8 kişiden biri KOAH hastası...

Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mecit Süerdem, 'ın akciğerdeki nefes borularını tıkayan bir rahatsızlık olduğunu belirtti.

Hastalığın temel nedenlerinden birinin sigara kullanımı olduğunu ifade eden Süerdem, odun, kömür ve tezek yakılmasından oluşan biyoyakıt dumanının solunmasının da hastalığa yol açtığını dile getirdi.

EN ÖNEMLİ ŞİKAYET NEFES DARLIĞI

Süerdem, KOAH'ın dünyada sık görülen lar arasında bulunduğunu vurgulayarak, "KOAH'ın, dünyada en sık üçüncü ölüm nedeni olduğunu biliyoruz. En önemli şikayet, . Bu durum zaman içerisinde oldukça yavaş ilerliyor ve hastalar durumu fark etmiyor. İlk KOAH teşhisi konulduğu zaman ise akciğer fonksiyonlarının önemli bir kısmı kaybolmuş oluyor" dedi.

KOAH'ın önlenebilir ve tedavi edilebilir bir rahatsızlık olduğunu aktaran Süerdem, erken teşhisin son derece önemli olduğunu vurguladı.

'YILDA BİR KEZ SOLUNUM TESTİ YAPTIRILMALI'


Süerdem, hastalığın erken teşhisi için risk faktörlerine sahip kişilerin solunum testi yaptırmaları gerektiğine işaret ederek "Solunum testi basit bir testtir. Sigara bağımlılarının hatta nefes darlığı şikayeti olan 40 yaş üstündeki tüm kişilerin yılda bir kez soluk testi yaptırması erken teşhis konulması için çok önemli" diye konuştu.
ARKADAŞINA GÖNDER
Her 7 kişiden birinde o hastalık görülüyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz