X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Göğüs kanseri nüksetmiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Göğüs i nüksetmiyor

  • Giriş Tarihi: 7.6.2016
Göğüs kanseri nüksetmiyor
Göğüs kanseri nüksetmiyor

’li bilim insanlarının yaptığı araştırma 10 ila 15 yıllık hormon tedavisinin, göğüs inin tekrarlama riskini 3’te bir oranında düşürdüğünü ortaya çıkardı

'deki Massachusetts General Hastanesi'nde bin 918 hasta üzerinde yapılan bir araştırmada hormon tedavisinin göğüs inin nüksetme riskini üçte bir oranında azalttığı belirlendi. Deney menopoz sonrası dönemde olan kadınlara uygulandı. Hastaların 959'una hormon tedavisi ilacı aromataz inhibitörleri verilirken, 959 hasta plasebo kullandı. Hastaların bazıları daha önce 5 yıl boyunca hormon tedavisi için tamoksifen kullandığından, deneye katılan kadınların bazıları 10, bazıları bazıları ise 15 yıl boyunca araştırmanın deneyine katıldı. Bilimsel çalışmanın sonunda hormon tedavisi gören kadınların yüzde 95'inin kansere yakalanmadığı belirtilirken hormon tedavisi görmeyen kadınların ise yüzde 91'inde kanser vakası nüksetmedi. Amerikan Klinik Onkoloji Derneği'nin bir toplantısında sunulan araştırmanın raporunda kanserin yüzde 34 oranında tekrarlanmasının önlendiği bildirildi. İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Kanser Enstitüsü uzmanlarından Dr Nick Turner, BBC yayın kuruluşuna verdiği röportajda "Bu büyük bir iş. Çalışma birçok kadının tedavisini değiştirecek" dedi.

ÖSTROJEN HORMONU TETİKLİYOR
Tümörlerin yüzde 80'ini kadınlık hormonu östrojen tetikliyor. Bu nedenle kanserlerin tekrarlama riski yıllar boyunca sürüyor. Kanserden kurtulan kadınlar bu nedenle östrojen hormonlarının göğüs hücrelerine gitmesini engellemek için ilaç kullanıyor. Aromataz inhibitörlerinin yan etkilerinin tamoksifene göre daha az olması kanser sonrası hormon tedavisinde önemini artırıyor. Dünya genelenlinde her sene 1.7 milyon kadına göğüs kanseri riski konuyor.