Bebeklerdeki gaz sancısına 'probiyotik tedavi'

Giriş Tarihi: 15.7.2016 17:19
Bebeklerdeki gaz sancısına 'probiyotik tedavi'

Bebeklerde gaz sancısı tıbbi terimi ile "infantil kolik", her 10 bebekten 3'ünde görülüyor. Yeni bebek sahibi olanlardan en sık dinlenen yakınmaların da başında geliyor. Bebeklerde gaz sancısı anne babaların korkulu rüyasıdır adeta. Peki, bu problemle en kolay nasıl başa çıkılır

Dr. Oktay Demircioğlu, "İnfantil kolik (gaz sancısı), genellikle sağlıklı bebeklerde, 2-3 hafta ile 4 ay arasında, haftada 3 günden fazla günde 3 saat kadar süren ağlama nöbetleri olarak tanımlanır. İnfantil koliğin bebeklerde görülme sıklığı yüzde 17-30 arasındadır. Ailelerin yüzde 10-15'i, ilk 3 ay içinde bebeklerinin ağlaması nedeniyle hekime başvurmaktadır" dedi.

Oktay Demircioğlu, "'de yılda 1.4 milyon bebek doğuyor. Doğan bebeklerin yüzde 30'u gaz problemi yaşıyor. Bebeklerin gaz çıkarmalarını kolaylaştırmak ve sindirim sistemlerini düzenlemek için yılda 8-10 milyon kutu ilaç kullanılıyor. Bu da yılda 57 milyon TL'nin bebeklerin gaz probleminin giderilmesi için harcandığını gösteriyor. Bazı çalışmalarda infantil koliğin düşük doğum ağırlıklı bebeklerde daha sık görüldüğü ve daha geç başladığı belirtilmektedir. İnfantilkolikli bebeklerin yüzde 5'inden azında altta yatan bir organik sebep bulunmaktadır. Bebeklerde gaz oluşumu sık olur ve bu durumda bebek ellerini ve ayaklarını yukarıya doğru gerdirerek ağlamaya başlar ve bebeğin bu bağırıp ağlaması genelde gaz çıkaramadığındandır. Ebeveynler olarak bebeğinizin infantil kolik rahatsızlığını, medical cihaz teknolojisi ürünü ile tedavi edebilirsiniz" dedi.

Bebeklerde Gaz Neden Olur?

• Bebeğe şekerli su vermek

• Emzikleri çok sık bala veya pekmeze batırmak

• Çok erken bebek için ek gıdalara başlamak

• Tatlı meyvelerin ve meyve sularının çok fazla tüketilmesi

• Meyve sebzelerin yeteri olgunluğa ulaşmadığı halde tüketilmesi

• Bebeğin hareketinin kısıtlı olması ve kundakla sırasında çok sıkılarak hareketi önlemek

• Gereğinden fazla sıvı ya da su tüketmek

• Bozulmuş süt ve süt ürünleri
BEBEKLERDE GAZ SORUNUNA BİTKİSEL ÇÖZÜM

ARKADAŞINA GÖNDER
Bebeklerdeki gaz sancısına 'probiyotik tedavi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz