X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Samsun’a Özgü ‘Kaymaklı Atom’ Tezgahlarda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

’a Özgü ‘Kaymaklı Atom’ Tezgahlarda

  • Giriş Tarihi: 18.6.2015 17:28 Güncelleme Tarihi: 18.6.2015 17:42
RAMAZAN AYININ BAŞLAMASI İLE BİRLİKTE RAMAZAN PİDESİ İLE BİRLİKTE SİMİT FIRINLARINDA İSMİ SAMSUN’LA ÖZDEŞLEŞMİŞ OLAN ‘KAYMAKLI ATOM’ SATIŞLARI DA VATANDAŞIN TÜKETİMİNE SUNULMAYA BAŞLADI.
Samsun’a Özgü ‘Kaymaklı Atom’ Tezgahlarda

’a özgü ‘kaymaklı atom’, Ramazan ayının başlamasıyla birlikte tezgahlarda yerini aldı.
Özellikle Ramazan ayında üretilen ve 7’den 70’e tüm vatandaşlardan büyük talep gören kaymaklı atom, atıştırmalık tatlı niyetine vazgeçilmez bir Ramazan geleneği olarak tüketiliyor. Simit fırınlarında yapılan kaymaklı atomun satışı başladı.
Kaymaklı atomu yumurta akı, şeker ve su haricinde hiçbir madde katmadan eski usulle 10-15’er kiloluk bakır tencerelerde yaklaşık 1 saatte yaptıklarını belirten esnaflar, her simit fırınının günde yaklaşık olarak 3-4 bin adet atom yaptığını ve Samsun atomunun diğerlerinden ayıran en önemli özelliğinin ise pişerken ortasından şekerin bal renginde dışa taşması olduğunu söylediler.
Hazmı en kolay tatlının atom olduğunu ifade eden esnaflar, atomların 120-150 derecelik ateşte pişirildikten sonra yenildiğini ifade ettiler.
Buna göre ender tatlılardan birisi olan kaymaklı atomun fiyatları şöyle: Minik atomlar 10 tanesi 1 TL, orta boy atom tanesi 50 kuruş ve büyük boy atom ise tanesi 1 TL.