Başkasının yerine kullanmak isterken yakalandı

Giriş Tarihi: 20.5.2015 15:33 Güncelleme Tarihi: 20.5.2015 15:48
Başkasının yerine oy kullanmak isterken yakalandı

Almanya'da, bir sandık kurulu başkanı, 25. Dönem Milletvekili Genel i için başkasının yerine kullanmak isterken yakalandı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Frankfurt'ta 6-1 numaralı sandık kurulu başkanı Hasan T, 14 Mayıs'ta şahsi unu kullandı ve bu sırada siyasi parti gözlemcilerinden fotoğrafını çekmesini istedi.

Hasan T, 2 gün sonra sandıkların kapanmasına kısa süre kala, kimlik numarasını kayda geçtiği bir kişi adına oy kullanmaya teşebbüs ederken yakalandı.

Siyasi parti temsilcilerinin de bulunduğu sandık müşahitleri ve komisyon üyeleri, sandık kurulu başkanı ile olayı fark etmediğini söyleyen kurulun memur üyesinin görevlerinin iptali ve yerlerine başka isimlerin görevlendirilmesi talebiyle İlçe Kurulu Başkanlığına başvurdu.


, , , Saadet Partisi'nden üyelerin de bulunduğu Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı, talebi kabul ederek, Hasan T. ile memur üyenin görevine son verdi.

AK PARTİLİ ÜYE CEZA ALMASI İÇİN ÖZELLİKLE TALEPTE BULUNDU

Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığının AK Partili üyesi Nureddin Çelik'in söz konusu kişinin cezalandırılması için ayrıca talepte bulunduğu öğrenildi.


Karar, adli işlem yapılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına da gönderildi.

Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un 160 maddesinin ikinci fıkrası, "başkasının adını taşıyarak oy vermeye teşebbüs eden veya verenler hakkında 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilmesini" düzenliyor.
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkasının yerine oy kullanmak isterken yakalandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz