X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Siirt’te ’Ölü Ve Diri’ Konulu Belgesel İzletildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

’te ’Ölü Ve Diri’ Konulu Belgesel İzletildi

  • Giriş Tarihi: 29.3.2015 18:28 Güncelleme Tarihi: 29.3.2015 20:05
YÖNETMENLİĞİNİ MURAT KOCAMAN’IN YAPTIĞI VE 1990’LILARDA SİİRT'İN KASAPLAR DERESİ'NE GÖMÜLDÜĞÜ İDDİA EDİLEN 4 YURTTAŞIN HİKÂYELERİNİN ANLATILDIĞI VE ÇEKİMLERİ SİİRT’TE YAPILAN ÖLÜ VE DİRİ KONULU BELGESEL İZLETİLDİ
Siirt’te ’Ölü Ve Diri’ Konulu Belgesel İzletildi

Yönetmenliğini Murat Kocaman’ın yaptığı ve 1990’lılarda ’in Kasaplar Deresi’ne gömüldüğü iddia edilen 4 yurttaşın hikayelerinin anlatıldığı ve çekimleri Siirt’te yapılan ’Ölü ve Diri’ konulu belgesel izletildi. Belediye Konferans Salonu’nda düzenlenen gösterim ile izleyiciler ile buluşan belgeselde, o döneme dair bilgilere yer verildi.
Yapılan gösterimin ardından Siirt Belediye Eş Başkanı Tuncer Bakırhan izleyicilere yönelik yaptığı konuşmada, aynı coğrafya üzerinde yaşayan halklara ve inanlara yönelik uygulanan baskı ve asimilasyon politikaları nedeniyle toplu katliamların yaşandığını ifade etti. Bakırhan, “Belki de katliama maruz kalanların birçoğu ile ilgili bir kare dahi çekilemedi. Diri diri toprağın altında olan bedenlere hepimiz şahit olduk. Katliamcıların pratiklerinin yanlarına kalmayacağını bu nedenle bu tür katliamların bir daha yaşanmaması için Herkes aklını başına toplaması gerekiyor” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından izleyiciler ile yönetmenin söyleyişinin ardından gösterim sona erdi.