X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Fıstık Verimini Arttırmak İçin Böcek Tuzakları Kuruldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Fıstık Verimini Arttırmak İçin Böcek Tuzakları Kuruldu

  • Giriş Tarihi: 5.5.2015 15:08 Güncelleme Tarihi: 5.5.2015 15:37
TİLLO İLÇE TARIM MÜDÜRLÜĞÜ, FISTIK AĞAÇLARININ ÇİFTLEŞMESİNE ENGEL OLAN ZARARLI BÖCEKLERE KARŞI FISTIK AĞAÇLARININ DAL GÜVESİNE TUZAK KURARAK VERİMİN ARTIRILMASI AMAÇLIYOR.
Fıstık Verimini Arttırmak İçin Böcek Tuzakları Kuruldu

’in Tillo Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, fıstık ağaçlarının çiftleşmesine engel olan zararlı böceklere karşı fıstık ağaçlarının dal güvesine tuzak kurarak verimi arttırmayı amaçlıyor.
Zararlı böceklere karşı ilçedeki fıstık üreticileriyle ortak hareket ettiklerini belirten Tillo Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdür Vekili Zeki Erden, zararlı böceklere karşı başlatılan mücadelenin olumlu sonuç verdiğini söyledi. Fıstık ağaçlarının dal güvesine yumurtalardan çıkan larvaların fıstık ağacının çiftleşmesine engel olduğundan, fıstık mahsulünü etkilediğini belirten Erden, "Hemen hemen tüm üreticilerimiz bu konuda şikayetçiydi. Yaptığımız araştırma neticesinde Ankara’da bulunan özel bir firmadan dal güvesi zararlarını engelleyecek tuzaklar getirdik ve çiftçilerimize dağıttık. Kurulan tuzaklar yüzde 100 işe yaradı ve fıstık ağacını bu zararlı böceklerden kurtardı. Çiftçilerimizin bu konuda daha duyarlı olmasını bekliyoruz. Çiftçilerimiz bu tarihlerde ilaçlamalardan daha çok kültürel yöntemi denilen tuzaklar ile bu zararların kontrol altına alınmasını istiyoruz" dedi.
Erden, uygulanan bu yöntemle Siirt fıstığında önemli bir verim beklediklerini söyledi.