ARKADAŞINA GÖNDER Cumhurbaşkanı nasıl seçilecek?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Cumhurbaşkanı nasıl seçilecek?

  • Giriş Tarihi: 18.11.2009 10:52 Güncelleme Tarihi: 18.11.2009 13:47

NTV, cumhurbaşkanlığı seçimini düzenleyen kanun tasarısı taslağına ulaştı. NTV'nin haberine göre, 5 sayfa 26 maddeden oluşan taslağın detayları şöyle:

* Cumhurbaşkanı halk tarafından seçilir.

* Cumhurbaşkanı seçimleri beş yılda bir yapılır.

* Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir.

Genel oyla yapılacak seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday Cumhurbaşkanı seçilmiş olur. İlk oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamayı izleyen ikinci pazar günü ikinci oylama yapılır.

Bu oylamaya, ilk oylamada en çok oy almış bulunan iki aday katılır ve geçerli oyların çoğunluğunu alan aday Cumhurbaşkanı seçilmiş olur. İkinci oylamaya katılmaya hak kazanan adaylardan birinin ölümü veya seçilme yeterliğini kaybetmesi halinde, ikinci oylama, boşalan adaylığın birinci oylamadaki sıraya göre ikame edilmesi suretiyle yapılır.

Bunların dışındaki sebeplerle boşalma olması halinde ikame yoluna gidilemez. Oylamalara tek adayla gidilmesi halinde, oylama referandum şeklinde yapılır; geçerli oyların çoğunluğunu alan aday Cumhurbaşkanı seçilmiş olur.

Cumhurbaşkanı göreve başlayıncaya kadar görev süresi dolan Cumhurbaşkanının görevi devam eder. Cumhurbaşkanlığı Makamının ölüm, çekilme veya başka bir sebeple boşalması halinde, yenisi seçilinceye kadar, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cumhurbaşkanlığına vekâlet eder. Cumhurbaşkanı seçilenin, varsa partisi ile ilişiği kesilir ve Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği sona erer.

Kırk yaşını doldurmuş, yüksek öğrenim yapmış ve milletvekili seçilme yeterliğine sahip her Türk vatandaşı Cumhurbaşkanı seçilebilir.

kalan karakter 1000

çetin öztürk çetin öztürk // İSTANBUL

Yazık diyorum;
Koskoca TBMM içinden bir cumhurbaşkanı seçemiyor,halka gidiyor.
Harcanacak zamana paraya enerjiye yazık.Kanadoğlu,CHP,STATİKO elele verdi bu ucube kararı Türkiyeye geçirdiler.Nede yapsalar meclisede götürseler halkada fark etmiyecek.
Böyle katakullelerle uğraşacaklarına 30 yıldır tıkır tıkır aldıkları maaşlarının hakkını versinler.Şu ülkenin hayrına birşeyler yapsınlar..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 21.11.2009 10:28
dreamover dreamover // İSTANBUL

Peki su ayrintiyida aktarayim meclisi biz neden kurduk ataturk neden kurdu neden milletvekilleri var Vekil adi ustunde bizim yerimize konusan demek Boyle yuce bir makami halk tarafindan secilen insanlarin secmesi Gerekmektedir ! Ozaman Milletvekiligin bir anlami kalmazzz ! ... uyariyorum demokrasi can cirpiniyor Hemde her konudaa !

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 18.11.2009 19:19
chikara chikara

yani TBMM tarafindan aday gosterilme sarti kalkiyormu? yoksa bu son [Kırk yaşını doldurmuş, yüksek öğrenim yapmış ve milletvekili seçilme yeterliğine sahip her Türk vatandaşı Cumhurbaşkanı seçilebilir. ] kanunlarimizin cogunda oldugu gibi kagit ustunde kalanimi?
ayrica bu kanun taslagi sanki sayin basbakanimiz icin hazirlaniyor gibi kokuyor yani...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.11.2009 16:55
westbahnhof westbahnhof

muratyurt isimli vatandas yorum yapmis...
demis ki, iste vatandas tarafindan yorumlanmali, tartisilmali falan filan...

bu arkadas sistemin nasil calistiginin farkinda bile degil. Sen o milletvekillerini neden seciyorsun hic düsündünmü? adi üzerinde MIlletin VEKILI yani senin benim adima orada bulunuyorlar ve YASAMA isini , yani yasalari olusturuyorlar. Yani oy vemeden önce aslinda, partilerin ne yapmak istediklerini yazdiklari PROGRAMLARINI gözden gecirmekte fayda var. Sen onlari okumadan oy verirsen, sonradan bunu neden biz tartismiyoruz diye de dersin. Hem bunlari tek tek vatandas tartissa KAOS cikar. Bu yüzden toplum örgütleri Sendikalar var. Yanlis yapilan birsey varsa toplu direnc gösterebilmek icin. ( bkz. II. DÜnya savasindan önceki almanya, Hitler de secimle basa gelmisti ) muratyurt kardesim Halktan onay almayi tektek sormak zannediyor sanirim!!!!
kusura bakma bos konusan türkiyede cok... Bilmeden konusan daha cok...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.11.2009 13:18
muratyurt muratyurt // ANKARA

Kanunlar vatandaşlar için çıkıyorsa eğer,
neden vatandaşlardan saklanır
bilmiyorum. Haberde NTV
cumhurbaşkanı ile ilgili kanun taslağına
ulaştı kelimesi çok yanlış. Aslında her
çıkan kanun çıkmadan önce halk
arasında tartışılmalı. Artıları eksileri
söylenmeli. Örneğin domuz gribi
aşısındaki gibi bilinmeyenler kesinlikle
kamu oyu bilgilendirilmeli ve halkında
fikri alınmalı. gerçi aşıyla ilgili konu kanun
tasarısı değildi ama sadece kanunlar
değil yapılan her işte halktan onay
alındıktan sonra yapılmalıdır. Hem bu
şekilde yöneticiler de kendilerini zor
durumda bırakmamış olurlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.11.2009 11:09

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.