X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Define Araması Boş Çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Define Araması Boş Çıktı

  • Giriş Tarihi: 15.5.2015 01:28 Güncelleme Tarihi: 15.5.2015 05:49
TEKİRDAĞ'IN MALKARA İLÇESİNDE YAŞAYAN BİR VATANDAŞ YAPTIĞI RESMİ BAŞVURULAR NETİCESİNDE ALDIĞI İZİNLE, KENDİ YERİNDE DEFİNE ARAMASI YAPTIRDI. SAATLERCE YAPILAN KAZI SONRASI İSE DEFİNE HAYALİ BOŞ ÇIKTI.
Define Araması Boş Çıktı

’ın Malkara ilçesinde yaşayan bir vatandaş yaptığı resmi başvurular neticesinde aldığı izinle, kendi yerinde define araması yaptırdı. Saatlerce yapılan kazı sonrası ise define hayali boş çıktı.
Edinilen bilgiye göre, Hacıevhat Mahallesi’nde bir aileye ait arazide yer sahipleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Müze Koruma Müdürlüğü’ne yaptığı başvuru sonrasında, define arama izni aldı. Öğle saatlerinde İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin de bizzat takip ettiği aramalarda, kepçe yardımıyla yaklaşık 4 metrelik çukur kazıldı.
Kepçenin yaptığı kazıyı takip eden yer sahipleri, gömülü para olduğu iddia edilen yerde heyecanla bekledi. Ancak saatler sonra tüm aramalara rağmen sonuç çıkmayınca, iş makinası bulunduğu alandan geri çekildi.
Konuyla ilgili yeterli bilgiye sahip uzman kişiler ise, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında SİT alanı ve mezarlıklar dışında define araması yapılabileceğini, bu aramalar için Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden izin alınması gerektiğini belirttiler.