X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Samsung'un Asya'daki satışları düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Samsung'un Asya'daki satışları düştü

  • Giriş Tarihi: 11.8.2014 15:43

Samsung, Hindistan ve Çin'deki akıllı telefon marketindeki rekabetin kızışmasının ardından satışlarında büyük bir düşüş yaşadı.

Çin'li Xiaomi ve Hindistan merkezli Micromax, bu yılın üçüncü çeyreğinde kendi ülkelerindeki akıllı telefon satışında Samsung'u geride bıraktı.

GALAXY S5'TE İSTEDİĞİ SATIŞA ULAŞAMADI

Bu yıl piyasaya sunduğu Galaxy S5 model akıllı telefonla dünya genelinde istediği satış rakamına ulaşamayan Samsung, Çin ve Hindistan gibi iki büyük markette de müşteri kaybetmeye devam ediyor. Yapılan bir araştırmaya göre Samsung'un bu kaybının başlıca sebebi bu bölgelerdeki rakiplerinin Samsung'a oranla daha ucuz modellere sahip olması.

ÇİN'DE 13,2 MİLYON AKILLI TELEFON SATABİLDİ

Elde edilen verilere göre Çin merkezli Xiaomi, bu dönemde ülkede 15 milyon akıllı telefon satarak Samsung'u geride bıraktı. Aynı dönemde Samsung, Çin'de 13.2 milyon akıllı telefon satabildi. Uzmanlar, 700 milyon akıllı telefon kullanıcısına sahip olan Çin'de şirketin yaşadığı bu kaybın Samsung'a uzun vadede negatif etki edebileceği görüşündeler. Samsung, benzer bir durumla Hindistan'da da karşı karşıya.

MICROMAX'IN GERİSİNDE KALDI

Aylık ortalama 20 milyon telefonun satıldığı Hindistan'da Samsung, düşük fiyatlarla akıllı telefon satan Micromax'in gerisinde kaldı. Bu iki şirket her ne kadar Samsung'u kendi ülkelerinde zorlasa da global markette söz sahibi değiller. Güney Kore merkezli Samsung, bu yılın ikinci çeyreğinde piyasanın yüzde 26'sına hükmederek birinciliğini korumuştu.