YYÜ'de yeni nesil 'güneş pili' üretildi

Giriş Tarihi: 27.1.2016 15:04
YYÜ'de yeni nesil 'güneş pili' üretildi

YYÜ Teknokent'te nanoteknolojiyle üretilen pil, giyimden savunma teknolojisine kadar geniş yelpazede kullanılabilecek.

(YYÜ) Makine Mühendisliği Bölümü öğretim elemanları tarafından hazırlanan "" kapsamında yeni nesil güneş pili üretildi.

YYÜ Teknokent Anonim Şirketinde üretilen kuantum parçacıklı boya tutarlı güneş pili, giyimden savunma teknolojisine kadar geniş yelpazede kullanılabilecek. Nanoteknoloji ürünü yerli güneş pili, benzer ürünlere göre hem uygun maliyete sahip olacak hem de daha fazla enerji sağlayacak.

Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim Yavuz, yaptığı açıklamada, güneş pili üzerine araştırma yaparken ürünü ticari amaçlı kullanılabilecek şekilde düşündüklerini, bu kapsamda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından projelerine destek aldıklarını söyledi.

Şu anda ilk ürünlerinin hazır olduğunu, haziran ayı itibarıyla ilk paneli faaliyete geçirmeyi hedeflediklerini belirten Yavuz, şöyle konuştu:

"Seri imalatla ilk güneş pili panellerini üreteceğiz. Pilimiz, pencere camlarına uygulanabileceği gibi bildiğimiz askeri kıyafetlere de uygulanabilir. Hafif olacak pil kolay taşınabilecek. Savunma sanayinde, çevre koşullarına bağlı olarak yalnız kalacak askerler enerjisini üretebilecek. Bununla ilgili de çalışmalarımız devam ediyor ayrıca zorlu doğa şartlarıyla baş başa kalan bir insan da yanındaki güneş pillerini kullanabilir."

Güneş ışığına ihtiyaç duymadan enerji üretiyor

Lisans eğitimini tamamladığı Malatya İnönü Üniversitesinde güneş enerjisiyle çalışan otomobil yaptıklarını anlatan proje asistanı Serkan Yetkin ise o dönem yaptıkları çalışmalarda güneş enerjisi panellerini yurt dışından aldıklarını ve bunların yüksek maliyet gerektirdiğine işaret etti.

Güneş enerjisi üzerine çalışmaya devam ettiğini ve son olarak "neden kendi güneş panelimizi yapmayalım" düşüncesiyle projeyi hazırladıklarını ifade eden Yetkin, şunları dile getirdi:

"Güneş pili üzerine araştırmalarımızı yaptıktan sonra üretimine başladık. Şu anda YYÜ Teknokent bünyesinde kuantum parçacıklı boya duyarlı güneş pili yaptık. Bu piller, diğer güneş pillerine göre çok daha avantajlı. En büyük avantajı maliyetinin düşük olması ayrıca normal güneş pilleri, güneş ışığına maruz kalınca enerji üretirken, yaptığımız nanoteknoloji ürünü pile, her hangi bir ışık kaynağı yeterli oluyor. Yani güneş yerine lamba ışığı da enerji üretmesi için yeterli. Şimdi ürettiğimiz pillerin verimliliğini artırma üzerine çalışıyoruz."

ARKADAŞINA GÖNDER
YYÜ'de yeni nesil 'güneş pili' üretildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz