Eskimeyen teknoloji yalanları

Giriş Tarihi: 20.10.2013

Kablosuz ağlar, uzayan pil ömrü... Teoride birçok vaatte bulunan teknoloji şirketleri iş uygulamaya gelince çuvallıyor. Bu 'masum yalanlar' nedeniyle binlerce dolar harcadığımız mobil cihazlar şaşırtıcı sürprizlerle yarı yolda bıraksa da hâlâ vazgeçilmez durumda

Neredeyse her hafta bir akıllı telefon, tablet, ev ya da otomobilin marifetleriyle ilgili tanıtım yapılıyor. Bu ürünlerin kablosuz ağlardaki başarıları ve gittikçe artan pil ömrü vurgulanıyor. Ancak hayretler içinde izlediğimiz bu gelişmeler pratikte hayal kırıklığı yaratabiliyor. Bu farkı anlatma görevinin teknoloji editörlerine düştüğü kanısındayım. Çünkü bu ürünleri piyasaya çıkmadan önce deneyimlemek gibi bir şansı yakalıyoruz. Ürün katalogundaki bilgilerin uygulamada ne kadar geçerli olduğu konusunda tüketicileri bilgilendirmekle yükümlüyüz.

ENERJİ VE SESİN ÖNEMİ FAZLA
Bu bilinçle Google'ın sürücüsüz otomobil ve Google Glass gözlüğünü önerebiliriz. Çünkü insanlar anlık veri okumayı hızlandırır, ses tanıma teknolojisi ne kadar aşama kaydederse cihazları yönetmek o kadar kolaylaşıyor. Kullanıcı ve yalan üreticiler için hayat pratiği baş ağrıtmaya devam ediyor. Ancak bunlarla da yine teknoloji sayesinde başa çıkabiliriz.

%10'UNU KULLAN IYORUZ

Akıllı telefonları neredeyse İsviçre çakısı gibi görüyoruz. "Yapmadığı iş yok" diye övülen akıllı telefonların yetenekleri aslında sahibinin marifetleriyle sınırlı. Pek çok kişi sahip olduğu cihazların kapasitesini yüzde 10 oranında kullanıyor. Sonuçta telefonlar birkaç basit işlemi iyi yapmaya odaklanıyor. Sonrasında da sorunlar başlıyor. En azından pil konusunda ihtiyaçlar hiç bir zaman tam karşılanamıyor.

PİL SORUNU ÇÖZÜLDÜ
Dizüsütü bilgisayarlardan kablosuz aksesuvarlara kadar her cihazın pil ömrü sınırlı. Her yeni üründe kritik açıklamaların başında daha az pil tükettiği veya daha fazla pil ömrüne sahip olduğu iddiası geliyor. Daha büyük ekran, daha fazla kablosuz ağ desteği, anten, daha kaliteli ekran talepleri azalmayınca pil ömrünün boyu da birden bire uzamıyor. Ürünün teorik ömrü ile gerçek hayat bir türlü birbirine yaklaşmıyor.

CİHAZLAR AKILLANIYOR
Teknoloji yazarı olduğumdan bu yana akıllı ev, kart, otomobillerle ilgili vaatler dinledik, bunlara inandık. Ancak hiç bir ses tanıma programı veya sensör parmak ucuyla kontrolün ötesine geçemedi. Sonunda her ev veya otomobil sahibi kadar akıllı olma barajını geçemedi. Bu tezin en önemli kanıtı: Hiç bir akıllı kart kendi aidatını ödemiyor. Tıpkı hiç bir akıllı otomobilin kendi başına gidemediği gibi.

KABLOSUZ AĞLAR ÖZGÜRLÜKTÜR
WiFi bağlantısında sorun yaşamayan yoktur. Dosya transferi yapılsın diye kullandığımız Bluetooth kablosuz bağlantısının hiç bir cihazda sorunsuz çalıştığını görmedim.

ARKADAŞINA GÖNDER
Eskimeyen teknoloji yalanları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz