X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER "Göz migreni"ne dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

"Göz migreni"ne dikkat!

  • Giriş Tarihi: 14.4.2010 12:44 Güncelleme Tarihi: 14.4.2010 12:46

Acıbadem Kadıköy Hastanesi Göz Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Müslime Akbaba, gözün sinir hücresini besleyen damarlardaki geçici spazmın, göz migrenine neden olduğunu belirterek, ''Göz migreni geçici görme kaybına neden olabilir fakat bazı kalıcı görme kaybına neden olan göz hastalıkları, göz migreniyle karıştırılabilir. Böyle bir atak geçiren kişinin bir göz hekimi tarafından muayene edilmesi gereklidir'' dedi.

Prof. Dr. Müslime Akbaba, çok bilinen bir hastalık olan migrenin iki çeşidinin olduğunu ve en sık görüleninin klasik tipinde, tek taraflı zonklayıcı bir baş ağrısının yaşandığını ifade ederek, auralı migren denilen ikinci çeşidinde ise geçici görme bozuklukları, cisimlerin etrafında kırılmalar, yansımalar ve ışık saçılmalarının oluştuğunu anlattı.

Her beş kadından ve her on erkekten birinin hayatının bir döneminde migren atağı geçirdiğine de işaret eden Prof. Dr. Akbaba, migrene hormonal değişiklikler, bazı yiyecekler ve ilaçlar ile uzun süreli aç ve uykusuz kalma gibi durumların neden olduğunu anımsattı. ''Bir de göz migreni var. Göz migrenine gözün sinir hücrelerini besleyen damarlardaki geçici spazm neden oluyor'' diyen Prof. Dr. Akbaba, göz migreninin de çeşitli türlerinin var olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Akbaba, ''Bir tanesi, tek taraflı görme bozukluğu ve baş ağrısıyla birlikte olan migren, bir diğeri ise her iki gözde ışık saçılmaları, yansımalar, kırık ve dalgalı görmeler, görme alanında kayıplar, görme alanındaki kör noktanın büyümesi ve hareketlenmesi gibi görülen göz migreni vardır ama bunda baş ağrısı olmaz'' diye konuştu.

GÖZ MİGRENİ İLE MİGRENİN FARKLARI

Göz migreninin normal migrenden farklarına da işaret eden Prof. Dr. Akbaba, ''Göz migreninin, normal migrenden farkı, daha kısa sürmesidir. Birkaç dakika ile yarım saat içinde biter. Ama bir anda kişinin görmesinde bir bozukluk olması, iyi görememesi, kişiyi aşırı biçimde tedirginliğe sevk eder. Zararsız bir durumdur. Kişiler 'Ne yapalım?' deyinceye kadar da geçer. Göz migreni geçici görme kaybına neden olabilir fakat bazı kalıcı görme kaybına neden olan göz hastalıkları göz migreniyle karışabilir. Böyle bir atak geçiren kişinin bir göz hekimi tarafından muayene edilmesi gereklidir'' dedi.

Göz migreninin kısa süreli olduğunda kendiliğinden geçtiğini de dile getiren Prof. Dr. Akbaba, göz migrenini tetikleyenlerin de normal migrenin benzeri olduğunu söyledi. Göz migreninin çok fazla tekrarlamadığına da dikkati çeken Prof. Dr. Akbaba, nadiren de olsa tekrarlayabildiğini ve böyle durumlarda da atakları azaltmak için migren önleyici ilaçların kullanılması gerektiğini kaydetti.

Göz migreninin de normal migrende olduğu gibi kadınlarda daha fazla görüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Akbaba, göz migreni tanısının da genelde hastaların anlattıkları hikayeden konulduğunu belirtti. Prof. Dr. Akbaba, kişilerin, eğer göz migreni atağı geçirdiklerini düşünüyorlarsa geçici görme kaybına neden olduğu için fazla telaşlanmamaları gerektiğini, bunun geçici bir durum olduğunu ancak eğer araba kullanmak gibi aktivitelere atak süresince ara vermeleri gerektiğini anlattı.

kalan karakter 1000

ugurlee ugurlee

öncelikle böyle bir yazıyı konu edindiğiniz için çok teşekkür ederim, zaten her zaman takip ettiğim çok kaliteli bir gazatesiniz. Ben iki yıldır bu gözüme perde inmesinden muzdariptim, Elazığ'ın maalesef kalitesiz niteliksiz çok bilmiş cahil doktorlarından dolayı bir türlü teşhis konulamamıştı uzun bir süredir internette de araştırmıştım bu durumumu ama ilk defa bugün bu yazıya rastladım ve bendeki durumun göz migreni olduğunu siz değerli gazetenizden öğrendim ve çok rahatladım Allah sizden ve syn prf, Müslime hocamızdan razı olsun gerçekten. Demem o ki maalesef ne varsa İstanbul'umuzda var doğuda ki doktorlar genelini tenzih ederim ama çok kalitesiz ve kalitesiz oldukları gibi doğu daki halkta biraz eğitimsiz olduğu için çok bilmişilik taslamaktan başka bir işe yaramıyorlar, İnşallah bu yorumu sağlık bakanlığı yetkilileri okurda başta Elazığ olmak üzere doğuda ki doktorları bir nitelik sınavından geçirirler...

Aynı Görüşte misiniz?
evet29
hayır4
cevapla 09.01.2012 12:58
Saglik bak sozcusu Saglik bak sozcusu

Sayin okuyucu her goz doktoru her norolog
Goz migrenini bilir , doktorlarimiz her anlamda super!
Eksiklik sizde !

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır27
cevapla 16.10.2012 01:06

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.