X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İlk 'çift katlı köprü' proje tamamlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İlk 'çift katlı köprü' proje tamamlandı

  • Giriş Tarihi: 8.6.2011 13:48 Güncelleme Tarihi: 8.6.2011 15:51

ve 'ı birbirine bağlayan ve 2 bin 30 metre ile Türkiye'nin en uzun köprüsü olan Fırat Demiryolu Köprüsü'nün üzerine yapılması planlanan karayolu köprüsünün projesi tamamlandı. Karakaya Barajı üzerindeki köprüye yapılacak karayolu eklemesine yatırım programına alınmasıyla ilk kazma vurulacak.

Türkiye'nin ilk iki katlı köprüsü olacak köprü iki il arasındaki ulaşım kolaylaştıracak. Feribot taşımacılığına da gerek kalmayacak. Malatya Valisi Ulvi Saran, çift katlı köprünün projesinin tamamlandığını bildirdi. Köprünün, Türkiye'nin ilk iki katlı köprüsü olacağını ifade eden Saran, Elazığ`ın Baskil ilçesinden gelip Malatya'da ikamet eden 40 binin üzerinde insan olduğunu ifade etti. Ayrıca, Baskil yöresinde yetişen kayısının Malatya'da pazarlandığını belirten Saran, "Burada 20 bin ton civarında kayısı yetişiyor. Bu nedenle gerek Baskil'den Malatya'ya, gerekse Malatya'dan Baskil`e gerçekleşen yolcu trafiği ile kayısı vetarımürünlerinin Malatya`ya getirilmesi son derece meşakkatli oluyor.

Bu taşımacılık genellikle barajdan feribotla yapılıyor. 2003 yılındaki feribot kazasında 10`un üzerinde vatandaşımızın hayatını kaybettiği bilinen bir şey. Burada karayolu köprüsü olmadığı için karşıdaki ürünler ve ahali, Kömürhan Köprüsü`nü dolaşarak gelmek zorunda kalıyor. Bu da uzun bir güzergahın katedilmesi anlamına geliyor." dedi. Baskil ilçesinden Malatya'ya doğrudan geçişi sağlayacak bir hat olup olmayacağını düşündüklerini anlatan Saran, demiryolu köprüsünün, çelik konstrüksiyonun üzerine kaplama yapılarak, üst katını karayolu geçişine uygun hale getirip getiremeyeceklerini düşündüklerini ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nden Malatya'ya uzmanları davet ettiklerini söyledi.

Saran, şunları kaydetti: "Köprünün projesini tamamlandı. Yapılan mühendislik hesaplarına göre köprünün ayakları sağlam. Üzerindeki çelik yapı da mukavemete sahip olmakla birlikte ağır tonajlı kamyonların da geçebileceğini dikkate alarak kenarlıklarına takviye yaptık. Köprünün çelik konstrüksiyonunu yeni demir çelik ilavesi ile güçlendireceğiz. Köprünün üzerine yapılacak olan bir kaplama ile Malatya tarafından ve Elazığ tarafından bir rampa ile iki yönlü ulaşım sağlanacak. Karakaya- Fırat Demiryolu Köprüsünün aynı zamanda karayolu geçişine de uygun hale getirilmesine dönük etüt-proje çalışmaları tamamlanarak projenin Yatırım Programına alınması aşamasına gelinmiştir."

Çift katlı köprü projesiODTÜİnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Alp Caner, Rua Mühendislik Genel Müdürü Barbaros Sarıca ile ABD Norwich Üniversitesi'nden Mühendis Nick Marianos tarafından hazırlandı. Toplam uzunluğu 2 bin 30 metre olan Karakaya Baraj Gölü üzerindeki Fırat Demiryolu Köprüsü 1981 yılında ihale edilmiş, 1986 yılında dönemin Başbakanı Turgut Özal tarafından tren ulaşımına açılmıştı.

kalan karakter 1000

halis gürdap halis gürdap

hayırlı olsun allah buna vesile olan herkesten razı olsun

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır1
cevapla 04.01.2013 13:49
yüksel Sağın yüksel Sağın

Karayolu giçişini özellikle Baskilliler açısından yeni bir gün doğumu olarak görüyorum.Yeni ufuklara Malatya valiliğine teşekkür ederek merhaba diyorum.Haydi Baskilliler ayağa kalkın ve zengin olun.Sonuna kadar destekliyelim.Yeni bir şehir olacağız.Farkına varalım.Selamlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır1
cevapla 02.12.2011 10:25
ihsan ihsan

bi an önce yapılsa çok iyi olcak ilgilenenlere tşk ederiz

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır1
cevapla 03.09.2011 15:26
Yanki Yanki

Şu doğu tarafındaki baraj, yol, köprü vs. projelerin ve ihalelerin çoğu neden hep yabancı şirketlere veriliyor, yok mu bunu yapacak bir Anadolu yerlisi yada Türkiye firması.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 09.06.2011 00:08
halis gürdap halis gürdap

türkiye ekonimisne katkıda bulunduğunuz için ve böyle bir hayırlı işe vesile olduğunuz için sayın valimize teşkkür eder başarılarının devamını dileriz

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır2
cevapla 04.01.2013 13:48
ahmado ahmado

bir malatya lı olarak böyle bir projenin hayırlı olmasını dilerim

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır1
cevapla 09.06.2011 00:00

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.