ARKADAŞINA GÖNDER 'Aile diş hekimi' geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'Aile diş hekimi' geliyor

  • Giriş Tarihi: 26.6.2011

Sağlık Bakanlığı, aile hekimliğinden sonra aile diş hekimliği için de düğmeye bastı. Amaç, diş hastalıklarını başlamadan önlemek

Gece başlayan diş ağrısına "Nöbetçi diş hekimi" arama devri sona eriyor. Aile hekimliği uygulamasını Türkiye genelinde yaygınlaştıran Sağlık Bakanlığı, şimdi de Aile Diş Hekimi sistemini başlatma hazırlığında. Dünyada sadece gelişmiş bazı ülkelerinde uygulanan Aile Diş Hekimleri sayesinde herkesin ağız ve diş sağlığı periyodik olarak kontrol edilecek, çocukların diş bozuklukları önlenecek, yatalak hastalar evde diş tedavisi hizmeti alacak. Kişisel değil toplumsal bir diş hekimi fobisi yaşandığına dikkat çeken Bakanlık, önümüzdeki 4 yıl boyunca koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetlerini Stratejik Eylem Planı çerçevesine aldı. En geç 2016'ya kadar Aile Diş Hekimliği sisteminin ülke geneline yaygınlaştırılması hedefleniyor. Sistemin devreye girmesiyle birlikte tıpkı aile hekimliğinde olduğu gibi ailelerin kendilerine ait diş hekimleri olacak ve ailenin tamamının ağız-diş sağlıkları kontrol altına alınacak.

6 AYDA BİR MUAYENE DAVETİ

Aile hekimlerinde olduğu gibi birinci basamak ağız diş sağlığı merkezleri olarak hizmet verecek Aile Diş Hekimleri, Bakanlık ile anlaşma karşılığında çalışacak. Adrese dayalı nüfus sayımına göre her vatandaş, yaşadığı bölgedeki aile hekimine otomatik kayıt olacak. Aile Diş Hekimi 6 ayda bir listesinde kayıtlı vatandaşı çağırarak muayene edecek. Sistem, sağlık sorunlarının başlamadan veya başlar başlamaz engellenmesini sağlayacak. Bu yolla, özellikle küçük çocukların daimi dişlerinde oluşabilecek estetik bozuklukları ve sağlık sorunları da büyük ölçüde engellemiş olacak.

kalan karakter 1000

murat murat

ne zaman basliyor aile dis hekimligi haberi olan varmi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 06.02.2013 15:48
moy moy

bir an önce hayata geçirilmeli

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır1
cevapla 20.01.2012 12:42
swwx swwx

çok kısa sürede geçilsin

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır1
cevapla 23.09.2011 13:42
gudhf gudhf

bu uygulamaya hemen geçilmeli

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır1
cevapla 10.07.2011 03:41
gudhf gudhf

bence hemen geçilmeli bu uygulamaya...

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 10.07.2011 03:41
swwx swwx

çok kısa sürede geçilmeli

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 23.09.2011 13:40

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.