5 günlük hava durumu
14 Aralık 2011, Çarşamba

'Clavis panax' ilacına acil yasak

  • Giriş Tarihi : 14.12.2011
Sağlık Bakanlığı, "Clavis panax", "Clavis" ve "Klavis panax" isimli ürünlerin toplatılması ve reklamlarının acilen durdurulmasını istedi. Dr. Mustafa Eraslan tarafından, televizyon ve radyo kanalları ile internet sitelerinde, "bitkisel gıda takviyeli, kalp damar hastalıklarının iyileştirilmesinde "faydalı bir ürün" olarak tanıtılan "Clavis" ve "Clavis panax" ile Dr. Ömer Coşkun'un tanıtımını yaptığı "Klavis panax" isimli ürünlerle ilgili şikâyetleri önceki gün değerlendiren Sağlık Bakanlığı Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Danışma Komisyonu, Dr. Mustafa Eraslan ve Dr. Ömer Coşkun isimli şahısların, "Clavis panax", "Clavis" ve "Klavis panax" isimli ürünlerin muhtelif televizyon, radyo kanalları ve internet sitelerinde satışını yaptığı, gerçeğe aykırı beyanlarda bulunarak halkı istismar ettiği, yanılttığı, herhangi bir tedavi etkisi olmayan ürünleri para karşılığı satarak menfaat temin ettiği, ayrıca halkın sağlığını bu fiilleri ile tehlikeye düşürdüğü sonucuna vardı. Söz konusu ürünlerin endikasyon belirtilerek satış ve tanıtımlarının yapıldığı, olası sağlık problemlerinin de önlenmesi amacıyla "Clavis panax" da dahil olmak üzere "Clavis" markalı ürünlerin ve "Klavis Panax" isimli ürünün piyasadan toplanması gerektiği vurgulandı.Ürünlerin mühür altına alınarak satışının engellenmesi için il valiliklerine, her türlü reklamın acilen durdurulması için de RTÜK'e bildirimde bulunuldu.

ANKARA

kalan karakter 1000

ahmet kara ahmet kara

Bu adam niye hala tutuklanmıyor?Hem Çin'de yüzyıllardır kullanılıyor diyor hem de ben formülize ettim diyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır3
cevapla 16.08.2013 10:06
isimsiz. isimsiz.

6 aykullandım zerre kadar faydası yok.Niye sağlık bakanlığı değil de tarım bakanlığı onay veriyor anlamak zor.Devletin tarım bakanlığından onay verme yetkisini alması lazım diye düşünüyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır4
cevapla 16.08.2013 09:59
Alican Alican

Doktorlara güvenemiyoruz demişsiniz ama orda burda reklamı çıkan ürünlere güvenebiliyorsunuz çok ilginç. Ne tedavisi gıda takviyesi zaten ilaç değildir bi de kalp hastalıkarına iyi geliyormuş güldürmeyin insanı bu ürünü üretenler daha kalbi nasıl çalıştığını bilmez tedavi onlara mı kaldı. Ilaç olarak topluma kazandırılmalı diyenler var bir ilacın geliştirilmesi denenmesi onaylanması on yıllar alan bir süreçtir öyle şu ottan biraz bundan biraz al sana ilaç yok öyle

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.05.2013 10:29
koray koray

Kardeşim kullandık faydasını gördük varmı ötesi? şimdi ürüne devam etmemiz gerek sağlık bakanlığı engelliyormuş vs vs... Yahu eczacılar, doktorlar ve tabibler odası köşeyi dönecek diye sağlık bakanlığına etmediklerini bırakmadılar ! sağlık bakanlığı her işini çokmu düzgün yaptıki insanlar fayda gördüğü bir ürünü sırf rant uğruna engellemeye çalışıyor. Çevremde faydasını gören 10 larca insan var diye bizde kullandık panaxı ve gördükte. Bunun nesi yanlış..

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 19.03.2013 18:28
Aykut Aykut

İnsan sağlığı özellikle kalp ile ilgili çok önemli bir konuda Sağlık Bakanlığının bu kadar duyarsız olmasını anlamak mümkün değil. Söz konusu PANAX ile ilgili bu güne kadar adam gibi bilimsel bir yorum yapılmamış. Sağlık bakanlığı tarafından yasaklandığı ifade ediliyor ama satışı devam ediyor. İnsanların bir kısmı yararlandığını bir kısmı faydasını görmediğini söylüyor. Kime inanacağımızı bilemiyoruz. İlgili kurumların, acilen konu hakkında bigi vermeli

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 16.03.2013 16:48

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.