ARKADAŞINA GÖNDER 'Ekmek sağlığa zararlıdır'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

' sağlığa dır'

  • Giriş Tarihi: 24.3.2012 14:37

Gıda Güvenliği Hareketi Genel Başkanı Kemal Özer, Türkiye'de ekmeğe, "Sağlığa dır" ibaresi yapıştırılması gerektiğini söyledi.

Gıda Güvenirliği Hareketi Genel Başkanı Kemal Özer, düzenlediği basın toplantısında ekmeğe ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Türkiye'de ekmeğin olduğunu öne süren Özer, "Ekmeğe, 'Sağlığa zararlıdır' ibaresi yapıştırılmalıdır" dedi.

Dünyada 1 yılda 220 milyar dolarlık tüketimi yapıldığı belirten Genel Başkan Özer, "Türkiye'de ise 1 yılda 12 milyar dolarlık ekmek tüketimi yapılıyor. Türkiye'nin dünya nüfusunun yüzde 1'ini oluştururken yine dünya nüfusunun 5 katı ekmek tükettiğini görüyoruz. Bu da, 'Türk halkının günlük besin ihtiyacının yüzde 44'ünü ekmek sağlıyor' tezini doğruluyor. Türkiye'de gerçekten ciddi bir ekmek problemi var. Temel gıdası ekmek olan bir toplumun ekmeğinin lı olması beklenir. Oysa dünyanın aksine biz hala beyaz ekmek tüketiyoruz. Beyaz ekmek, bugün bir fakirlik göstergesidir. Türkiye'de büyük çoğunluk beyaz ekmek tüketiyor. Olması gereken tam buğday unundan ekşi maya ile su ve tuz ilave edilerek yapılması gereken bir ekmek çeşididir. Bu ekmek çeşidi mevcut ekmeğin neden olduğu obezite, şeker hastalığı, bağırsak, kalp, damar problemlerini ortadan kalkmasını ya da azalmasını sağlayacaktır" diye konuştu.

Ekmeğin ambalajda satılması gerektiğini belirten Özer, "20 yıla yakın zamandır Türkiye'de ekmeğin ambalajlı satılması yasal bir zorunluluktu. 4 Ocak 2012 tarihinde yapılan değişiklikle bu zorunluluk kaldırıldı. Günde ortalama 17 yabancı elin temas ettiği ambalajsız bir ekmekten sağlık beklenebilir mi? Elbette beklenemez. O halde bu ekmeğin ambalaja girmesi lazım" şeklinde konuştu.
Gıda Güvenliği Hareketi Genel Başkanı Özer, Türkiye'de acilen bir ekmek kanunu çıkarılması gerektiğini de ifade ederek sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Tebliğ ile geçiştirilecek kadar basit bir iş değildir. Halkın gıdasının yüzde 50'sini oluşturan bir gıda maddesinin sıradan bir tebliğ ile geçiştirilmesi düşünülemez. Mutlaka bir ekmek kanunu çıkarılmalıdır ve bu kanun Türkiye Büyük Millet Meclisi değil, konunun ehli olan uzmanlar tarafından hazırlanıp Meclis'e götürülmelidir. Aksi halde bu problemleri yaşamaya devam ederiz. Dünya Sağlık Örgütü, 'Türkiye ekmek sorununu çözerse sağlık sorununun yüzde 30'unu çözer' diyor. Özetle şunu söyleyebilirim:

Türkiye'de ekmek sağlığa zararlı bir maddedir ve yasaklanmalıdır. Tam buğday ekmeklerinin dışındaki bütün ekmeklerin üzerine sigarada olduğu gibi, 'Sağlığa zararlıdır' ibaresi yazılmalıdır."

kalan karakter 1000

M.Sertac OZER M.Sertac OZER

kemal Bey acaba ne is yaparlar merak ettim. Soyledikleri sadece komik

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 30.03.2012 18:09
cemil cemil

ekmek,20-30 sene once sanki daha esmer undan uretilirdi.gittikce beyazlasti.avrupa da beyaz ekmegi pek yemezler kepekli ve cavdarli ekmegi tercih ederler.tam ekmek daha besleyici ve doyurucudur.ustelik daha gec bayatlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır3
cevapla 24.03.2012 17:28
e.t. e.t.

tarım bakalığı duyuyon mu??

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır4
cevapla 24.03.2012 15:50

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.