ARKADAŞINA GÖNDER 6 yaş altına öksürük şurubu yasak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

6 yaş altına öksürük şurubu yasak

  • Giriş Tarihi: 30.3.2012

Dünyada etkisi tartışılan öksürük ları Belçika'da 6 yaş altı için yasaklandı. Türk doktorlar, "Boğmaca dışındaki hiçbir vakada kullanılmaması gerekir" diyor

Dünyada öksürük ları tartışılmaya başlandı. Belçika hükümeti yeni aldığı kararda çocuktaki ciddi hastalıkları perdelediği ve yaşam kalitesine herhangi bir katkısı da bulunmadığı için 6 yaş altındakilerin reçetelerine öksürük şuruplarının yazılmasını yasakladı. Türk doktorlar da artık şurupları kolay kolay reçetelerine yazmadıklarını söylüyor.

* Prof. Dr. Aykan Canberk/ İstanbul Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi: Çoğu öksürük şurubunda dextromethorphan gibi balgam söktürücü fakat aynı zamanda kişide uyku eğilimi yaratan katkı maddesi var. Fenilpropanolamin ve türevleri gibi boğazda ve burunda ödem giderici, sempatik sistemi etkileyebilen katkı maddesi var. Bu da küçük çocukta çarpıntı, terleme, huzursuzluk, uykusuzluk gibi yan etkilere sebep oluyor. Bazı şuruplara ise öksürük refleksini azaltmak, gıcıktan koruyarak öksürük krizlerini önlemek amacıyla kodein katılmıştır. Ancak boğmaca dışında kullanılması sorunlar yaratabilir. Bu karar çok doğru bir karardır. Çocukların olduğu kadar koroner kalp hastalığı, hipertansiyon ve şeker hastalığı olan yetişkinlerin de bu ilaçları kullanmamaları gerekiyor.

* Prof. Dr. Ahmet Nayır/ İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı: 18 ayın altındaki çocuklara, gripte öksürük şurubu verilmez. Bu şuruplarında adrenalin türevleri etken maddeler var. Ailenin zorlamasıyla yazıyorduk. Belli bir dönem ödemi kurutuyor. Ama ilaçların içinde 12 tane etken madde olması önerilen bir şey değil. Ağrı kesici, ateş düşürücü, antihistamikler gibi... Vitamin, parasetamol ve istirahat vermek zaten yeterli. Gribi ilaçlarla değil; burun damlası, buğu, ateş düşürücü ile kesmek lazım.

Prof. Dr. Hilal Mocan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı:
Öksürük şurubu beyin üzerinde etkili olur

Öksürük doğal bir şeydir. Öksürük şuruplarının bir çeşidi beyin üzerinde etkili olur. Diğeri de balgamı parçalayıp artırır. Çocukta koyu renkli balgam varsa, şurup günde 1-3 kez olacak şekilde balgamı yumuşatma şeklinde kullanılabilir. Biz buna balgam söktürücü diyoruz. Bu, balgamın akciğere çökerek bataklık yapma riskini azaltır. 5-10 gün ilaç kullanmak iyi değil. Şimdi doğal maddelerden oluşan şuruplar var. Bunlar kullanılabilir.


SAĞLIK SERVİSİ

kalan karakter 1000

selda selda

lütfen tehlikedeyiz yasaklanan şurupların isimlerini yazarmısınız

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır0
cevapla 03.01.2013 01:11
melis melis

şikayetçiyim ! çünkü hem öksürk şuruplarını sevmem hende zehirliler

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 02.01.2013 23:37
tahsin mert tahsin mert

3 doktor 3 farklı yorum. yorumsuz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 16.04.2012 17:39
ceylin ceylin

vediğiniz bitkilerin hangisinden eminsiniz ve ne şekilde verilmesi gerektiğini biliyormusunuz.çoğu anne anasonsuz yapamıyor beyinde ne yaptığını biliyormusunuz

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır3
cevapla 07.04.2012 21:29
ceylin ceylin

arkadaşlar her hastanın tdv şekli farklıdır.doğrusu takip ederek tdv dir. ancak ülkemizdeki insanlar her şeyin acilen olması gerektiği fikrinde olduğundan böyle yapıldığında adınız bir şey bilmeyen hekime çıkar. hastaya 39 derece ateşle ateş düşürücü vermeyen hekimin akibeti meçhuldur. ancak dünya sağlık örgütü sınır derecesi 39 dur. 3 gün takip geerekir düşmezse tdv ver denir. kim buna uyabilir ki. söyleyin dostlarım

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 07.04.2012 21:27

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.