X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Hz. Ömer dizisi rekora gidiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Hz. Ömer dizisi rekora gidiyor

  • Giriş Tarihi: 8.8.2012 18:01 Güncelleme Tarihi: 8.8.2012 18:01

atv'de her akşam yayımlanan "Hz. Ömer"in canlandırıldığı Ömer dizisini izleyenlerin sayısı, YouTube'da 1.5 milyon kişiye ulaştı.

Hz. Ömer'in canlandırıldığı, her akşam atv'de yayımlanan "Ömer" dizisini izleyenlerin sayısı, fetva mercilerinden gelen boykot çağrılarına rağmen YouTube internet sitesinde 1.5 milyon kişiye ulaştı. Yönetmenliğini Suriyeli Hatim Ali'nin, senaryosunu Filistinli Velid Seyf'in, yapımını Suudlu ve Katarlıların üstlendiği "Ömer," 4 büyük halifenin canlandırıldığı ilk dizi film olma özelliği taşıyor.

Sanat eleştirmeni Tarık eş-Şinnavi, yüksek kalitede çekildiği ve doğru bilgilere dayandığı sürece "Ömer" gibi drama dizilerinin özellikle Avrupa'da İslam'ın doğru bir şekilde anlatılmasına katkısı olacağını belirtti. Ömer dizisinin başka dillere tercüme edilmesi gerektiğini söyleyen Şinnavi, "Arap dünyasından ve İran'dan gelen İslami yapımları görmezden gelsek daha mı iyi olurdu" şeklinde konuştu. Suudi Arabistanlı yazar Fehd İbrahim ed-Dağiser, dizinin senaristi Velid Seyf'in Ürdün Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduğunu, doktorasını ise Londra Üniversitesi'nde dilbilimi üzerine yaptığını hatırlatarak dizideki diyalogların muhteşem olduğunu ifade etti.

Birçok sosyal paylaşım sitesi kullanıcısı, bu dizinin izlenmesinin haram olduğuna yönelik fetvalara tepki göstererek "Hz. Ömer dizisi, Müslümanlar için önemli bir şahsiyetin hayatına ışık tutuyor ve gençleri diğer sahabelerin hayatlarını araştırmaya sevk ediyor" görüşünü savundu. Mısırlı bir aktivist olan Enes Hasan ise "Ömer dizisi, edebi cümlelerini ve hikmetli sözlerini not almak için kalem ve kâğıtla izlenmesi gereken bir dizidir" dedi. Ezher alimleri ve diğer bazı alimler dizi yayınlanmadan önce "Hulefa- i Raşidin"in canlandırılmasına karşı çıkarak, diziyi izlemenin haram olduğuna hükmetmişti. Dubai İslami İşler ve Hayır Faaliyetleri bölümü de Ömer dizisinin boykot edilmesi yönünde fetva yayımlamıştı.

kalan karakter 1000

ömer ömer

Sahabelerin çekmiş olduğu eziyeti ve zorluklardan ders alıp onlara olan sevgi ve saygımızın arttığı adeta imanımızı tazeleyen bir dizi olmuş Allah emeği geçenlerden razı olsun. Amerikanın süperman i , batmani, spiderman i varda bizim kahramanlarımız gerçek !!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 10.07.2013 02:05
beyda nur beyda nur

gerçekten çok güzel bizler geleceğe bu film ve dizilerle ulaşacağız

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 06.07.2013 11:24
Kâkâ Kâkâ

hadislere uygun bir dizi cekilmiş emeği gecen hatim alinin velidseyfiden Allah razı olsun ben hadisleri okurken hayel ederdim onların sayesinde görsel olarak izledim ve bu diziyi cocuklarıma ders vermek amaçıyla izleteceğim her seyretiğimde okuduğum hadisler geliyor sizden islamla ilgili diğer dizilerde cekmenizi istiyorum ve sizden istediğim dört büyük mezhep imamların cektiği cileleride cekin

Aynı Görüşte misiniz?
evet26
hayır0
cevapla 21.08.2012 00:55
abdullah abdullah

pembe dizilere hayırı islamisi dizilere evet allah razı olsun çok güzel

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır0
cevapla 20.08.2012 15:00
aslı aslı

çok güzel bir dizi ve dogru rivayetlerle anlatılmış

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır2
cevapla 19.08.2012 23:42

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.