X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Türk bayrağının gizli şifreleri çözüldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Türk bayrağının gizli şifreleri çözüldü

  • Giriş Tarihi: 30.8.2012 15:13

Araştırmacı tarihçi yazar Cezmi Yurtsever, Türk bayrağında yer alan hilalin 'İslam' anlamına geldiğini, bayrakta yer alan 5 köşeli ay-yıldızın da 'İslamın 5 şartı'nı simgelediğini savundu.

İstanbul'a Osmanlı arşivlerini araştırmak için geldiğini ifade eden Yurtsever, 'Topkapı Sarayı'na da uğradım. Topkapı Sarayı'nın 'Babı Hümayun' adı verilen birinci kapısının alın kısmında 'Ayyıldız' şekillerini gördüm. Bugünkü Türkiye Devleti bayrağının Osmanlı'dan miras kaldığı görüşlerini kanıtlayacak arşiv belgeleri, Topkapı Sarayı'nda bulunan bayraklar, nişanlar ve semboller üzerinde araştırmalarımı sürdürdüm. Günümüzde kullanılan Türkiye Devlet bayrağının anlamını tarihin derinliklerinden alan gizli şifreleri olduğunu öğrendim' dedi.

Yurtsever, Türk bayrağındaki hilalin çizimi ve gizli anlamı ile ilgili araştırmalar yaptığı esnada uzman hocaların çocukluk yıllarında Fatih Sultan Mehmet'e hilal şeklini çizmeyi öğrettiği bilgisine ulaştığını dile getirdi. 'Hilal, Hz. Muhammed'in Mekke'den Medine'ye hicret etmesi esnasında gökyüzünde ay ve hilal şekli vardır" diyen Yurtsever, açıklamasını da şöyle sürdürdü; "Osmanlı bayraklarındaki hilal şekli İslam'ı ve hicret olayını sembolize eder. Osmanlı'nın kullandığı 3 hilal şekilli bayrak İslamiyeti güneşin doğduğu yerden battığı yere kadar bütün dünyaya yayma düşüncesinin karşılığıdır."

Fatih Sultan Mehmet'in Çanakkale Boğazı'nın Gelibolu sahillerine yaptırdığı Kilitbahir Kalesi'nin 3 hilal şeklinde yapıldığına dikkat çeken Cezmi Yurtsever, "Osmanlı ve Türkiye bayraklarındaki hilal şekli Fatih Sultan Mehmet'in kalıcı kıldığı kutsal bir semboldür. Hilal, 'İslam' anlamına gelir. Bayraktaki 5 köşeli ayyıldız ise İslam'ın 5 şartı anlamında" ifadesini kullandı. Türk bayrağındaki hilal ve ayyıldız simgelerinin tanzimat reformları döneminde Padişah Abdülmecit zamanında kabul edildiği hatırlatan Yurtsever, bayrağın al renkli olmasının ise 'Vatanı savunma uğruna cihat mücadelesi verme ve şehit olma' düşüncesinin karşılığı olduğunu da sözlerine ekledi.

kalan karakter 1000

samet samet

Sayın Mehmet Ali Uysal.Peygamber efendımızın bayragı olan ''ukab'' ta hılal vardır o kadar emın konusmayın ıstersenız.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 27.09.2013 03:33
Trabzonlu Trabzonlu

olabilir olmayabilirde

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 08.05.2013 15:08
Oyku Oyku

Bence öyle olmamalı çünkü cok sacma

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.02.2013 21:53
Gizem Marangoz Gizem Marangoz

gerçekten türk bayrağı nı çok seviyorum ve saçlarımda dalgalamdığını his ediyorum gerçekten muhteşem bir bayrak

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır5
cevapla 15.01.2013 19:05
aytekin aytekin

olabilir

Aynı Görüşte misiniz?
evet48
hayır20
cevapla 30.08.2012 17:31

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.