5 günlük hava durumu
11 Ekim 2012, Perşembe

Dar gelirliye müjdesi

  • Giriş Tarihi : 11.10.2012 17:46:14
  • Güncelleme Tarihi : 11.10.2012 17:51:44
  • İHA
Dar gelirliye tüp bebek müjdesi
Haberi Dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

, Acıbadem Hastanesi işbirliğiyle, Türkiye genelinde bebeği olmayan 2 bin 500 dar gelirli çifte tedavisi imkanı sağlayacaklarını açıkladı.

Bakan Fatma Şahin, İstanbul Hilton Kongre Merkezi'nde katıldığı "Avrupa Konseyi Sosyal Uyumdan Sorumlu Bakanlar II. Konferansı" sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Dar gelirli çiftlere yönelik desteğiyle ilgili soruları yanıtlayan Bakan Şahin, bu yöndeki talebin Acıbadem Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar'dan geldiğini belirtti.

Tüp bebek tedavisi uygulanacak 2 bin 500 çiftİ tespitini ve sosyal analizi bakanlık olarak kendilerinin yapacağını aktaran Bakan Fatma Şahin, "Özellikle yeşil kartlı ve sosyal güvencesi olmayan, gelir seviyesi de asgari ücretin altında olan ailelere Vakıflar üzerinden genelge gönderdik. Genelgede bu şartlara haiz, yani gelir durumu düşük olup, bebeği olmayan çiftlerin tespitini başlatıyoruz. Bunu yaparken de 2 bin 500 ailenin ilçe ve il bazlı sayılarını çıkardık. Her şehirde kaç tane bu kampanyada istifade edecek kişi olduğunu belirttik. 10 gün içinde bütün Türkiye'den bu verileri alacağız. Daha fazla talep varsa da bu sayıyı bileceğiz. Çünkü ben bir anne, bir kadın olarak kendi çevremden, akrabalarımdan, arkadaşlarımdan evlatsızlığın ne kadar büyük bir sınav olduğunu biliyorum. Bizim sosyal devlet olarak da bu tür sosyal sorumlulukta yanımızda olan bireylerle bu desteği vermemizin çok önemli olduğunu düşünüyorum. 15 gün içinde toplam sayıya bakacağız. Bu sayı 2 bin 500'den fazla olursa ikinci bir çalışmayı başlatacağız" diye konuştu.

Yeşil kartlıların sistemin içinde olmadıklarını belirten Şahin, "Şu anda en alt gelirde olanlara biz bu desteği vereceğiz. Toplam sayıyı öğrendikten sonra mali durumundan dolayı bebek sahibi olmayan ve destek alamayan ailelere sosyal devlet olarak Acıbadem Hastanesi'yle beraber bu çalışmayı tamamlayacağız" dedi.

Bakan Şahin, önce toplam sayıyı tespit edeceklerini ve hazırlanacak genelge ile her ilde ekonomik ve sosyal statüsüne göre en alt gelir grubu olup, bebeği olmayan ailelerin analizini yapacaklarını dile getirdi. Sayının iki katına çıkabileceğini dile getiren Şahin, "Bizim beklentimiz bunun iki katına çıkabilir. Ama çıkarsa bunu yapabilecek sosyal sorumluluğu yüksek hastanelerimiz de var. Biz bu sayıyı yönetecek şekilde kendi alt yapımızı güçlendireceğiz" şeklinde konuştu.

Bütün masrafları Acıbadem Hastanesi'nin karşılayacağını dile getiren Bakan Fatma Şahin, "Biz hangi ailelerin bundan istifade edeceğini tespit ediyoruz. Konaklama ve ücreti de Sosyal Yardımlar Vakfı'ndan biz karşılıyoruz. Bizim yaptığımız şeyler var ama tedaviyle ilgili bütün masrafları Acıbadem Hastanesi karşılıyor" dedi.

kalan karakter 1000

yurdanur kalkan yurdanur kalkan

6 yıllık evlıyım fakat maddıyat yuzunden hiçbirşey yapamıyorum yardım edersenız sevınırım

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 15.01.2014 23:28
ayşe ayşe

ben de anne olmak istiyorum 34 yaşındayım ...ben uzunca anlatmicam yararlana biliyorsak lütfen bizede yardımcı olun ..bebek kokusuna hasret bir kişi olarak yazıyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 27.11.2013 17:18
ayten yalcın gok ayten yalcın gok

ben 38 yasındayım 3 yıllık evlıyım 2 defa asılama yapıldı 2 dusugum var bende anne olmak ıstıyorum gelırım yetersız banada yardımcı olursanız cok sevınırım

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 18.11.2013 23:13
nuray nuray

7 yıllık evliyim maddi durumum yüzünden tüp bebek yaptıramıyorum çok istiyorum bebeğimin olmasını.Allah isteyen herkese versin

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 27.09.2013 18:56
hüseyin tayfun aydın hüseyin tayfun aydın

selamün aleyküm ben 48 ve eşim de 45 yaşında. dar imkanlarımızla 3 defa tüp bebek uygulaması yaptırdık ama olmadı.olan bütün imkanlarımızı tükettik. ikimizde asgari ücretle çalışanız. başbakanımız 3 çocuk yapın diyor.biz bir taneye de razıyız ama olmadı.inşallah başbakanımız tüp bebek yaptırma ücretlerinin devlet tarafından karşılanmasına yaş sınırlaması getirmezde bizde yeniden deneme şansına sahip oluruz ve allahın izniyle bizde anne baba oluruz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 20.09.2013 21:49

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.