X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Suç batağından okul birinciliğine
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Suç batağından okul birinciliğine

  • Giriş Tarihi: 1.1.2013

Hırsızlık çetesinin elinde birçok suça karışan Sedat D. polisin desteğiyle okul birincisi oldu, ancak 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı

İzmir'de inşaat işçisi bir babanın 9 çocuğundan biri olarak İzmir'de dünyaya gelen Sedat D., henüz 14 yaşında lise 1. sınıf öğrencisiyken kötü arkadaş çevresi nedeniyle bir hırsızlık şebekesinin eline düştü. Birçok suç işleyen genç, tam "Bu bataklıktan kurtuluş yok" derken, İzmir Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şubesi ekipleriyle tanıştı. Genci, suç örgütünün elinden kurtaran polis, okul yöneticileri, öğretmenleri ve ailesiyle birlikte, suça karıştığı arkadaşlarından uzaklaşarak okuluna yönelmesini sağladı. Bu destekle bataktan çıkan ve bir daha suç işlemeyen genç, derslerine sımsıkı sarıldı. Okul Müdürü Yusuf İnceoğlu da sahip çıkıp elinden tutunca, 2011-2012 ders yılı sonunda bütün derslerinden 90 ile 100 arası notlar alarak geçen yıl okul birincisi olmayı başardı. Bu yıl da sınavlardan 100 puan alan genç, tekrar okul birincisi olma yolunda hızla ilerliyordu. Ancak geçmişi yakasını bırakmadı. İzmir 4. Çocuk Mahkemesi, işlediği bir hırsızlık suçundan 2 yıl hapis, konut dokunulmazlığını ihlal ettiği için ise 7 bin 200 lira para cezası verdi. Ceza da ertelenmeyince dosyası Yargıtay'a gönderilen Sedat D. karar onanırsa cezaevine girecek.

"ÜZERİME DÜŞENİ YAPTIM"
İzmir Barosunun sağladığı avukatı aracılığıyla karara itiraz eden 17 yaşındaki Sedat D. "Polisin desteğiyle kötü alışkanlıklarından kurtuldum ve artık suç işlemiyorum. Annem-babam, okul müdürüm ve öğretmenlerim de çok destek oldu. Ben de üzerime düşen görevi yaptım. Geçmişime sünger çektim ve doğru yolu buldum. Kötü alışkanlıklarımı bırakıp çalıştım ve okul birincisi oldum. En büyük hedefim de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni kazanıp avukat olmak ve benim gibi suça karışan çocukları kurtarmak. Şimdi sıra devlette. Beni topluma kazandırmak istiyorlarsa bu kararı yeniden gözden geçirsinler. Geçmişte yaptığım hatalar yüzünden şimdi cezalandırılmak istemiyorum" dedi.

'Şimdi örnek öğrenci'
Toplum Destekli Polislik Şubesi'nden sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Osman Aral: "Herkes hata yapabilir. Önemli olan hatasını anlayıp, doğru yolu bulmasıydı. Büyük gelişme kaydetti ve herkese örnek oldu. Bundan sonra da desteği sürdüreceğiz."
Baba İbrahim D: "Eski yaşamından sıyrılıp hayatında temiz bir sayfa açtı. İstedikten sonra başaramayacağı bir şey yok. Üniversiteyi kazanıp avukat olacağından hiçbir şüphem yok. Başarılarını gördükçe onunla gurur duyuyorum."
Okul Müdürü Yusuf İnceoğlu: "Sedat'ı bildiğimiz için ona sonuna kadar sahip çıktık. Değişimi en çok kendisi istedi. Çünkü kendi istemedikten sonra biz hiçbir şey yapamazdık. Hukuk fakültesini hedefliyor. Biz de amacına ulaşabilmesi için hep birlikte onun yanındayız ve ona güveniyoruz."
İzmir İl Emniyet Müdürü Ali Bilkay: "Geçmişinde hatalar yapmış olan evlatlarımıza sahip çıktık. Gençler geleceğimizin teminatıdır."

kalan karakter 1000

aysen hoca aysen hoca

suçlu "çocuklarına yetemeyen ailedir"...ama buna sığınmak sorunları çözmez...bu kadar büyük adımlar atan bu genci kazanmalıyız ki cezaevine girip daha büyük bir suçlu olmasın...yardım ellerini sımsıkı tutan bu gencimizi tebrik ediyorum....Allah gönlüne göre versin inşallah....

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.01.2013 10:54
EBRU EBRU

Şöyle birşey de var her ne kadar çocuk olursa olsun ailesinin onu bu durumdan çekip çıkarması gerekirdi.Çocuk cezasını çekmek istemiyor.Fakat o cezasını şimdi çekmezse ileride aynı şeyi yapmayacağı nerden bilinsin?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır4
cevapla 01.01.2013 19:24
bravo bravo

aslanım benim. ALLAH yolunu açık etsin

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır2
cevapla 01.01.2013 14:17
bodrum bodrum

Bravo çocuga demekki içindede varış doğru adam olmak bravo

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 01.01.2013 13:27
xx xx

bravo küstürün adamı u dönüşü yapmışken

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 01.01.2013 13:03

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.