X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Gıdalarda mide bulandıran 45 teşhis!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Gıdalarda mide bulandıran 45 teşhis!

  • Giriş Tarihi: 22.1.2013 09:29 Güncelleme Tarihi: 22.1.2013 10:04

Uluslararası bir gıda araştırma şirketi tarafından Türkiye'de onlarca ürün üzerinde yapılan incelemeden çok çarpıcı sonuçlar çıktı. Araştırma sonuçlarına göre baharata kiremit tozu koyan da var, yoğurta bebek bezi jeli koyan da...

Piyasada, yeteri kadar denetimin olmayışından kaynaklı sebeplerden ötürü gıdalar üzerinde oynanan oyunlar son zamanlarda artık bir bir ortaya çıkmaya başlıyor...

Önce etler üzerinde yapılan hilelerin ortaya çıkması ile gündeme gelen gıda skandalları çorap söküğü gibi süt ve süt ürünlerinde, salam, sosis ve sucuklarda, yağlarda, çikolatalarda, şekerleme ve bisküvilerde bir bir deşifre oluyor.

Bu tarz haberlerin ardı ardına yayınlanması soframıza gelen gıdaların ne tarz ortamlarda üretildiği ve ne gibi karışımlar ile üretilip satışa sunulduğu ile ilgili vatandaşın aklına çok ciddi tereddütleri getirirken, tüketicilerinde sektöre olan güvenini kaybetmesine neden oluyor.

Söz konusu firmalara Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı ilgili kurumlar tarafından yüklü miktarlarda para cezaları kesilmesine ve ticaretten men etme gibi çok ağır yaptırımlar uygulanmasına rağmen gıdalar üzerinde oynanan oyunların sonu gelmeyecek gibi görünüyor...

Çünkü dünya çapında 100'e yakın ülkede kalite ve güvenlik hizmetleri sunan uluslararası bir şirketin Türkiye'de birçok gıda ürünü üzerinde yaptığı araştırmadan mide bulandıran sonuçlar çıktı!

Söz konusu araştırmada inceleme yapılan ürünler et ve süt ürünleri, yağlar, ballar, içecekler, baharatlar ve diğer gıdalar şeklinde gruplandırılarak selüloz aranması, boya aranması, soya aranması, domuz DNA'sı tespiti ve histolojik muayene gibi onlarca farklı analiz ve tespit yöntemlerinden geçirildi.

Ortaya çıkan sonuçlar ise gözü dönmüş işletme sahiplerinin daha fazla para kazanmak uğruna halkın sağlığını nasıl hiçe saydıklarını ortaya koydu.

İnceleme yapılan binlerce farklı ürünün kimisinden boya ve domuz jelâtini çıkarken kimisinde ise tebeşir ve kiremit tozu gibi insanın aklının almayacağı katkı maddeleri tespit edildi.

TEREYAĞINA PATATES, BAHARATA KİREMİT TOZU!

Okuyanların gıda ürünlerine konulan katkı maddelerini öğrendikten sonra yediği tüm ürünleri sorgulamasına sebep olacak araştırmada en çarpıcı olan ise baharatlara inşaat malzemesi olarak bilinen kiremitin tozunun konulması olarak gözükürken, tereyağına patates konulması ve küflenmiş peynirlerin eritilerek krem peynir şeklinde tekrardan piyasaya sürülmesi ise gıda simsarlarının işi hangi noktalara taşıdığını gözler önüne seriyor.

YOĞURDA BEBEK BEZİ JELİ, SÜT TOZUNA TEBEŞİR VE KEMİK TOZU!

Aynı araştırma kapsamında incelenen süt ve süt ürünlerinin içinden yoğurdun kıvam alabilmesi ve su tutabilmesi için bebek bezlerinde kullanılan jel katılırken, süt tozuna ise tebeşir ve kemik tozu katılması okuyanlara 'pes' dedirtti.

Kenan Biter/Haber7

kalan karakter 1000

ebru yıldız ebru yıldız

bakanlık uygunsuz hazırlanan tüm ürünleri markası ve ürün adı ile teşir etsin lütfen almayalım

hergün okuyup yemeye devam ediyoruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 22.01.2013 11:11
kemal kemal

isimlerini açıklayın en büyük ceza onlara bu olur yüzlerine tükürelim

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 22.01.2013 10:37
ss ss

biz nasıl insanlarız böyle anlaşılacak şey değil. Müslüman müslümana bunu yapar mı?

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 22.01.2013 10:23
srknakr srknakr

Malzeme hammadde maliyetlerinden kısıyolar herhalde bu tip altarnatif üretimlere geçmeyi başarmışlar.
Bu firmaları deşifre etmeleri lazım ve bu hileli ürünleri yedirmeleri lazım firma sahiplerine

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 22.01.2013 10:08
asdf asdf

yuhh artk ya daha neler insanlar iyice şaşırmış bu ne ya artık hiçbirşey yiyemez olacağız

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 22.01.2013 09:48

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.