X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER ''Abdülaziz yanan binada katledildi''
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

''Abdülaziz yanan binada katledildi''

  • Giriş Tarihi: 23.1.2013 14:31 Güncelleme Tarihi: 23.1.2013 15:44

Tarihçi Talha Uğurluel, dün akşam çıkan yangın sonucu kullanılamaz hale gelen kampüsündeki tarihi binanın, Osmanlı döneminde Feriye Sarayları'nın bir bölümü olduğunu belirterek, '', Feriye Sarayları olarak bilinen binada katledildi'' dedi.

'nin binası hakkında bilgi veren Uğurluel, Osmanlı döneminde, küle dönen yapının da içinde bulunduğu 4 blokun Feriye Sarayları olarak isimlendirildiğini anlattı.

Osmanlı'nın Topkapı Sarayı'nda 400 yıl kaldığını hatırlatan Uğurluel, 1856'dan sonra devletin Çırağan Sarayı'ndan yönetildiğini belirtti. Uğurluel, devletin yönetim merkezi konumunda olan Çırağan Sarayı'nın kapasitesinin yetersiz kalması sonucu Çırağan Sarayı ile Ortaköy Camisi arasına 'yan saray' anlamına gelen Feriye Sarayları'nın yapıldığını söyledi.

Feriye Sarayları'nı ''Bugün yanmış olan o bina ile solunda bulunan 2 sarı bina, onun yanında bir küçük ahşap yapı, bir de o ahşap yapının Ortaköy Camisi'ne bakan tarafında bulunan 4. bina'' olarak tarif eden Uğurluel, 4 binadan müteşekkil Feriye Sarayları'nın Osmanlı'nın son dönemlerine kadar faal olduğunu belirtti.

''Çırağan Sarayı'nda ölmedi''

Feriye Sarayları'nın acı bir hatırası da olduğunu belirten Uğurluel, '', Feriye Sarayları olarak bilinen ve dün geceki yangında kullanılamaz hale gelen binada katledildi'' dedi.

Uğurluel, bilinenin tersine Abdülaziz'in Çırağan Sarayı'nda ölmediğini, intihar süsü verilerek Feriye Sarayları'nda katledildiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

''Sultan Abdülaziz'in katledildiği yer; bu saraydır. Abdülaziz, Feriye Sarayları'nda katledildi. İnsanımız, Sultan Abdülaziz'in Çırağan Sarayı'nda öldürüldüğünü bilir. Çırağan Sarayı değildir. Bu acı hadise, yangında mahvolan bu binada oldu. Sultan Abdülaziz, 'nda, dönemin Sadrazamı Mithat Paşa ve dönemin Genelkurmay Başkanı Hüseyin Avni Paşa tarafından bilekleri kesilerek öldürülmüştür.

Hadise şöyle; 1876'da bir gece Dolmabahçe Sarayı gemilerle sarılıyor, darbe yapılıyor, Sultan tahttan indiriliyor. Sultan Abdülaziz'i önce Topkapı Sarayı'na kapatıyorlar, 4 gün sarayda kalıyor. Topkapı, çok soğuk bir saray. O günlerde bir yaşantı olmadığı için çok pejmürde. Abdülaziz rahatsız oluyor. 'Beni başka yere götürün' diyor. Alıyorlar, Feriye Sarayları'na götürüyorlar. Abdülaziz, 22 gün kadar Feriye'de kalıyor ve o gece içeriye adamlar sokuluyor. Kendisini öldürmüş süsü verilerek, bu büyük adamı bileklerini keserek öldürüyorlar.''

Cumhuriyet'ten sonra Feriye Sarayları'nı oluşturan binaların okul olarak kullanıldığını anlatan tarihçi Talha Uğurluel, yanan binanın 20 yıldır da Galatasaray Üniversitesi olarak eğitim hayatına devam ettiğini hatırlattı.

TARİHİ BİNA BÖYLE KÜL OLDU! İŞTE O ANLAR...


kalan karakter 1000

kürşad adlı çeri kürşad adlı çeri

TARİHİMİZ HEP İHANETLE DOLU NASIL BİR MİLLETİZKİ BU KARANLIK GÖLGELER PEŞİMİZİ BIRAKMIYOR ALLAHIM SEN YARDIM ET MİLLETİMİZE

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 05.02.2015 08:56
sebo63 sebo63

türkiyede ne kadar sorumsuzlar var vurdumduymaz her gün ya fabrika yanar ya hava alani ya insaat alani ya cadirkent ya tarihi eser bu nasil sistem yazik. ya elektiricilerde hata var yada birileri yakiyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 23.01.2013 16:51
hayri hayri

bunu yapanlar yargılanmalılar

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 23.01.2013 15:40

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.