X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Prut topları görücüye çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Prut topları görücüye çıktı

  • Giriş Tarihi: 26.1.2013

1711'de Osmanlı ile Ruslar arasındaki Prut Savaşı'nda da kullanıldığı belirtilen Çar Petro dönemine ait savaş topları, müzede sergileniyor

Rusya'nın efsanevi Çarı Büyük Petro döneminde kullanılan savaş topları, St. Petersburg'da görücüye çıktı. Birçoğu 1700'lü yıllara ait birbirinden ilginç toplar büyük ilgi çekiyor. St. Petersburg Savaş Müzesi'nde sergilenen ve 18. yüzyıla ait topların en ilgi çekeni 44 adet başlığa sahip 76 milimetrelik top. Sergi ile ilgili açıklama yapan müze çalışanı Mariya Novikova, topun savaş sırasında ateşlenmesi için 5 kişinin çalıştığını ifade etti. Topun kullanılmasının oldukça zor olduğunu belirten Novikova, "Daire şeklinde yapılan ağaç kütlenin üzerine yerleştirilen topların her biri 185 santimetre çapında. Kullanılması biraz zor olsa da, o dönem savaşlarda orduya büyük yarar sağlıyordu" dedi. 1711 Osmanlı-Rus savaşında da kullanıldığı kaydedilen toplar, müzede ziyaretçilerini bekliyor.

Baltacı'yı ikna ettiği söylenir
Büyük Petro'nun eşi Çariçe Birinci Katerina, Baltacı Mehmed Paşa komutasındaki Osmanlı ordusunca Prut Irmağı kıyısında sarılan Rus ordusunu yok olmaktan, Türk ordugâhına gelip Mehmed Paşa ile özel görüşme yapıp kurtardığı söylentisi ile tanınır.