X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Denizlerdeki büyük tehlike
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Denizlerdeki büyük tehlike

  • Giriş Tarihi: 28.2.2013 16:53 Güncelleme Tarihi: 28.2.2013 17:00

Parçalayıcı özelliğiyle midye, istiridye, salyangoz ve küçük balık yavrularını yiyerek beslenen lerin, Boğazı'nda da görülmeye başladığı, bu canlının kontrollü olarak üremesinin önüne geçilmemesi durumunda ekosistem üzerinde büyük tehdit oluşturduğu bildirildi.

Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. A. Suat Ateş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle lagün alanlarıyla nehir ağızlarında, bazen de nehir ortamlarına çok rahat girebilen yengeçlerin, tuzluluk ve sıcaklık toleranslarının çok yüksek olduğunu, türün, çok tuzlu suda yaşayabildiği gibi çok düşük tuzlulukta da yaşamını sürdürebildiğini kaydetti.Lagün alanlarının açıklarında yumurtalarını bırakan dişi yengeçlerin, daha sonra tekrar denize açıldığını ifade eden Ateş, türün, bulunduğu ekosistemde midye, istiridye, salyangoz ve küçük balık yavrularını yiyebildiği gibi kendi küçük bireylerini yeme davranışı da gösterdiğini bildirdi.
Ateş, lerin, istila edilen ekosistemlere, çeşitli gemilerin balast sularıyla gelerek, Akdeniz'e yerleştiğini, canlının uygun ekolojik ortam bulduğunda ise farklı ekosistemlerde yayımcılık göstererek ürediğini ifade etti. Ekonomik değeri yüksek olan mavi yengecin etinin, özellikle Uzak Doğu pazarı ile Avrupa'nın bazı ülkelerinde rağbet gördüğünü dile getiren Ateş, şöyle konuştu:

''Türkiye'de ise bu yengeç türü, güney kıyılarımızda özellikle Muğla ve Antalya'daki lagün alanlarına çok fazla girebiliyor. Son zamanlarda da özellikle Çanakkale Boğazı'nda bazı lokal kaydı var. Balıkçılardan aldığımız haberler sonucunda da Lapseki ilçesine bağlı Çardak Lagünü'nde, Gelibolu açıklarında, Enez Lagünü ve Gala Gölü'nde yoğun bir popülasyon var. Canlı o kadar aşırı üremiş ki göl ekosistemine kadar giriş yapmış ve birçok dip canlısının popülasyonunda azalmalara neden olmuş. Predator, yani parçalayıcı olduğu için de bulunduğu ekosistemlerin besin ağında önemli yere sahip.''

Türün bazen kendisine ait küçük bireyleri tüketebildiği gibi diğer yengeçleri de yiyebildiğini belirten Ateş, ''Enez'e gittiğimizde balıkçılar çok muzdarip olduklarını söylediler bu canlıdan dolayı. Bu canlı yavaş yavaş Türk Boğazlar Sistemi'ne geçiş yapıyor. Genellikle sığ suda, kumluk alanda, deniz çayırlarının çok olduğu yerlerde bulunuyor'' diye konuştu.

''EKOSİSTEM ÜZERİNDE BÜYÜK BİR TEHDİT''

Ateş, mavi yengeçlerin popülasyonunun kontrol altında tutulması kapsamında şu ana kadar bir çalışmanın olmadığını belirterek, üremesinin önüne geçilmemesi durumunda canlının kıyısal ekosistem için çok büyük tehlike oluşturacağını söyledi.

''Sadece balık üzerinde predator olmasa bile, balığın yediği besinler üzerinde bir predator. Midye üzerinde, salyangoz üzerinde predator, onu ortadan kaldırıyor'' diyen Ateş, 2011 yılının mart ayında, ''Mavi yengecin Akdeniz'e girişi ve yerli ekosistemler üzerine etkisi'' başlıklı, ABD Türkiye işbirliğiyle bir proje hazırladıklarını belirtti.

Yürütücülüğünü yaptığı projenin Türkiye'de TÜBİTAK engeline takıldığını, ABD Ulusal Bilim Fonu'nun ise Amerikalı meslektaşlarının projesini kabul ettiğini kaydeden Ateş, projenin, bölgedeki balıkçıların sorunlarının giderilmesi amacıyla yapıldığını belirterek, ''Eğer denizlerimizi ve biyolojik çeşitliliğimizi korumak istiyorsak, biraz da ekonomiye girdi sağlamak istiyorsak, yetkililerin bu konuya eğilmesini istiyorum. Bu canlının kontrollü olarak üremesinin önüne geçilmemesi durumda ekosistem üzerinde büyük bir tehdit oluşturur'' ifadelerini kullandı.

kalan karakter 1000

ercn0512 ercn0512

bu guzel varlimizi koruyalim

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 28.02.2013 20:12
Yorumsuz Yorumsuz

çok değerli bu yengeçler , adamlar dev dalgaların arasında buzullarda avlıyorlar...

Aynı Görüşte misiniz?
evet40
hayır2
cevapla 28.02.2013 17:46
Selçuk BAYRAM Selçuk BAYRAM

çok pahalı bir yengeç. çoğalırsa piyasası düşer :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet39
hayır0
cevapla 28.02.2013 17:42
EDIP DOGAN EDIP DOGAN

Antalya da yemiştim. Çok güzel tadı var. Biz de kontrollü olarak yersek sorun ortadan kalkar :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet71
hayır2
cevapla 28.02.2013 17:16

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.