X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Otistik çocuğu olan anne babaya müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Otistik çocuğu olan anne babaya müjde

  • Giriş Tarihi: 3.4.2013

Aile Bakanı Fatma Şahin, Otizm Eylem Planı'nı açıkladı. Plana göre otistik çocuk babası 5 yıl erken emekli olacak, anne evden çalışabilecek

Dünya Otizm Farkındalık gününde hükümetten otizmli çocuğu olan anne, babalara iki müjde geldi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin "Otizm Spektrum Bozukluğu Eylem Planı" tanıtım toplantısında, yapılacak düzenlemelerin engellilere yönelik bir lütuf ve imtiyaz değil hak olduğunu vurguladı. Esas sorunun engellilerin değil engelsizlerin zihninde, gönlünde olduğunu söyleyen Şahin, "Hiçbir ortamda engellilerle bir araya gelmemiş kişilerin oranı yüzde 50'nin üzerinde. Birlikte yaşama kültürü sağlandığında sorun kalmaz" dedi. Planda dikkat çeken düzenlemeler şöyle:
ERKEN EMEKLİLİK: Çocuğu otizmli olan babalara 5 yıl erken emeklilik hakkı sağlanacak. Annelerin yarı zamanlı ya da evden çalışma modeli ile işlerine devamı sağlanacak.
EVDE BAKIM: Otizmlilere evde tıbbi bakım, telefonla hizmet, eve yemek servisi, daha ucuz ve kısa sürede evlere bakım ve onarım hizmetleri sağlanacak.
SINAVLARA DÜZENLEME: Merkezi sınavlar (SBS,YGS, LYS) otizmli öğrencilerin başarısını ölçmede yetersiz kaldığından, müfredata dayalı ölçme ve değerlendirme yapılacak.
GÖLGE ÖĞRETMEN: Kaynaştırma sınıflarındaki otizmli öğrenciler için gölge öğretmenlik getirilecek. Kaynaştırma kayıt yapmayan okul yönetimlerine yasal yaptırım uygulanacak. Yetenek sınavı kaynaştırma raporları dikkate alınarak düzenlenecek. Devamsızlık normalin 2 katı (40 gün) olacak.
ÖZEL TAKİP: Otizmi olanlar Sağlık Bakanlığı tarafından izleme programına alınacak. 0-3 yaş erken müdahale modeli geliştirilip uygulanacak. Sağlık kuruluşlarında psikolojik danışmanlık, yol göstericilik için "aile destek birimleri" kurulacak. Gençler için iş koçları görevlendirilecek.

'BOŞANMADA ÇOCUKTAN YANAYIZ'
Fatma Şahin, "ortak velayet" düzenlemesiyle ilgili sorular üzerine "Eğer boşanmak mecburiyse çocukların bakımının en az zararla yürütülmesi gerekir. Komisyon çalışmalarını tamamlayınca raporu paylaşacağız. Biz çocuktan yanayız" dedi. Şahin, doğum izinlerini 6 aya çıkaran düzenlemenin yasama yılı bitmeden Meclis gündemine getirileceğini söyledi.


kalan karakter 1000

zerrin zerrin

Acikliyorsunuz bir yil oldu ne zaman yururluge girecek otistik cocuk babalarina erken emeklilik gereksiz bir cok seyi torbaya koymussunuz yaziklar olsun hepinizi allaha havale ediyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır2
cevapla 01.06.2014 14:31
zerrin senger zerrin senger

Allah rizasi icin biri aciklasin artik 1 senedir bekliyoruz otistik cocuk babalari icin emekliligi .
dayanacak gucumuz kalmadi .

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır0
cevapla 09.04.2014 14:29
memur memur

neden sadece otistik lere erken emeklilik var diğerlerinede olsun bende engelli çocuk babasıyım...lütfen bunu dikkate alın. zor durumdayız...

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 30.11.2013 08:32
nur yazar nur yazar

o tistik çoçuk annesiyim ne mutluki allah bana zor bir çoçuk verdi otistik çoçuk annelerine bakana başarılar

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 24.11.2013 23:09
nur yazar nur yazar

bu kanu n ne zaman yürürlüge girecek otisstik çoçukla yasam zor bu cahil millete laf anlatmak ta zor bakana teşekkürler

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 24.11.2013 23:05

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.