3 bin paravan hat dünya kadar suç

Giriş Tarihi: 22.7.2013

Batman'da bir şebeke aynı şahsın üzerine 3 bin telefon hattı açarak hırsızlıktan tacize tehditten adam kaçırmaya kadar onlarca suça imza attı. Çetenin 7 üyesi tutuklandı

Telefon dolandırıcılığı başta olmak üzere pek çok suç işleyen bir şebekenin başvurduğu akıl almaz yöntemler, GSM şirketlerinin veri tabanlarını karıştıracak boyutlara ulaştı. Batman'ı üs olarak seçen bir şebeke, aynı şahsın üzerine tam 3 bin telefon hattı açtı. Ve bu hatlardan; kontör dolandırıcılığı, hırsızlık, kaçakçılık, tehdit, cinsel taciz, fidye amaçlı kaçırma, hâkim ve savcı gibi arayıp dolandırıcılık yapma gibi pek çok suç eylemi gerçekleştirdi. Şebeke üyeleri, bütün bu suçları işlerken polis kendilerine ulaşamasın diye paravan hatları kullanıyordu. Ancak Batman Emniyeti, titiz bir çalışma sonucunda paravan telefon hattı kullanarak suç işleyen şebekeyi çökertti. SABAH Özel İstihbarat Bölümü'nün Emniyet kaynaklarından edindiği bilgilere göre benzerine rastlanmayan suç şebekesi, Batman Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nün yürüttüğü operasyon sonucunda çökertildi. Batman Emniyeti, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü'ne gelen çok sayıda ihbar üzerine il sınırlarındaki GSM bayilerine yönelik kapsamlı bir operasyon başlattı. Polis, önce sayısı bini bulan ihbarlarda yer alan "Haberimiz olmadan adımıza hat açılıyor," bilgisinin doğru olduğu tespit etti. Ardından araştırmayı derinleştirince Batman'la uzaktan yakından alakası olmayan kimseler adında Batman'da onlarca, yüzlerce hat açıldığını belirledi. Ancak adına en fazla hat açılan kişi Batman'da yaşıyordu. Adına rekor sayıda hesap açılan mağdur O. E. idi. Öyle ki, O. E.'nin üzerine tam 3 bin GSM aboneliği vardı ve kendisinin bundan haberi yoktu. O. E., evine gelen fatura ve icra tebliğlerinden sonra olaydan haberdar oldu. İçine düştüğü durum karşısında şok yaşayan mağdur O. E., şimdi fatura ve icra takipleriyle uğraşıyor.

BEŞ BİN KİMLİK BULUNDU
Şu ana kadar O. E. gibi haberi olmadan isimlerine GSM hattı açılan kişilerin sayısı bini geçiyor. Polisin yaptığı baskınlarda ele geçirilen kimlik belgelerinin sayısı ise yaklaşık 5 bin. Soruşturma sonucunda mağdur sayısının artacağı sanılıyor. Polis, operasyon sırasında 31 farklı GSM bayiinin çalışanlarını teknik ve fiziki takibe aldı. Teknik takip sırasında şebekenin hangi yöntemlerle çalıştığı deşifre edildi. Buna göre telefon dolandırıcılığı şebekesi ile irtibatlı kimi GSM bayileri, bir kişinin üzerine çok sayıda hat çıkarıyor, sonra da bu hatları GSM şirketleri arasında transfer ediyordu. Böylelikle aynı kişi adına onlarca, yüzlerce, hatta binlerce hat açılmış oluyordu. Adlarına açılan bu GSM hatlarından bihaber olan mağdurlar ise ya kapısına polis geldiğinde ya da icra evrakı kendisine ulaştığında olaydan haberdar oluyordu. Batman polisi, teknik takipten sonra operasyon için düğmeye bastı ve 31 işyerinin yanı sıra ve 3 eve baskın yaptı. Baskınlar sırasında yapılan aramalarda birçok mühürlü ve boş muhtarlık evrakı, hat listelerinin bulunduğu ajandalar, kimlik fotokopileri, ikametgâh belgeleri, kaşeler ve çok sayıda altı imzalı boş abonelik sözleşmeleri ele geçirildi. Operasyonda yakalanan 32 kişi, Emniyet'teki sorgularının ardında mahkemeye sevk edildi. Mahkeme 7 şüpheliyi tutuklarken, 8 kişi için 'adli gözetim' kararı aldı. Diğer şahıslarsa tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Suç şebekelerine karşı vatandaşları uyaran polis, vatandaşların özellikle kimlik bilgilerini kullanarak işlem yapacakları yerleri iyi seçmelerini, düzenli olarak da Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun, www.btk.gov.tr adresindeki sitesine girerek, adlarına açılmış hat olup olmadığını kontrol etmelerini istedi.
ARKADAŞINA GÖNDER
3 bin paravan hat dünya kadar suç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz