X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kaynana şiddetine dava
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kaynana şiddetine dava

  • Giriş Tarihi: 23.7.2013

Meryem Y., adaşı olan gelinine "Oğlumdan boşan" baskısı yaptı. Red cevabı alınca gelinini dağa çıkarıp ölümle tehdit etti. Tecavüzle korkuttu

İstanbul'da savcılığa yapılan bir şikâyet, kadına koca şiddeti davalarından sonra bugüne kadar örneğine rastlanmayan türden bir kaynana şiddeti olayını gün yüzüne çıkardı. 2008'de eşi Muhammet Y. ile severek evlenen Meryem Y.'nin mutlu evliliği iddiaya göre kaynana müdahalesiyle bitme noktasına geldi. Kaynanası Meryem Y.'nin, eşi Muhammet ile boşanmaları yönünde kendilerine baskı yaptığını öne süren gelin, "Boşanmaya yanaşmadım. Kaynanam beni, dağa götürüp orada bana tecavüz ettirmek istedi ve öldürmekle tehdit etti" dedi. Savcılık, kaynanayı ve çocuklarını çağırıp ifadelerini aldı. Soruşturmayı tamamlayan Cumhuriyet Savcısı Nihat Karpınar, kaynana Meryem Y. ve çocukları Nezahat K. ile Hakan Y. hakkında birden fazla kişi ile tehdit suçundan dava açılmasını talep etti.

ÖNCEKİ GELİNLERE DE ŞİDDET
Meryem Y., "Şu an eşimle ayrı yaşıyoruz. Yatılı olarak bir evde temizlik işi yapıyorum. Eşim boşanmak için mahkemeye dilekçe verdi. Kaynanamın tehditleri yüzünden eşimle boşanma aşamasına kadar geldim. Ben eşimin üçüncü hanımıyım. Benden önceki eşleri de kaynana şiddeti yüzünden ayrıldı. Ben eşimi hâlâ çok seviyorum ve ayrılmak istemiyorum" dedi. Kaynana Meryem Y. ve oğlu Hakan Y. ise haklarındaki iddiaları 'yalancılık yapıyor' diyerek kabul etmedi.