X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 2 yıl ömür biçtiler 2 üniversite okuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

2 yıl ömür biçtiler 2 üniversite okuyor

  • Giriş Tarihi: 24.7.2013

İzmirli 'a 10 aylıkken ALS teşhisi konuldu. Doktorlar, "En fazla 2 yıl yaşar" dedi. Kasları giderek güçsüzleşen Özkan bugün 32 yaşında ve iki üniversite okuyor

İzmir'de doğduktan sonra doktorların 2 yıl ömür biçtiği 32 yaşındaki , vücudundaki kol ve bacak kaslarının her geçen gün güçsüzleşip erimesine rağmen yaşam azmiyle herkese örnek oluyor.

OKUMAYI İLK O ÖĞRENDİ
İzmir' de emekli asker Murat Özkan ile Döndü Özkan'ın ikinci çocuğu olarak dünyaya gelen Hatice'ye 10 aylıkken, vücudundaki istemli kasların günden güne kuvvetsizleşerek erimesine yol açan ve ALS hastalığının bir benzeri olan Spinal Müsküler Atrofi (SMA) teşhisi konuldu. Doktorlar, "En fazla 2 yıl yaşar" dedi. Hatice ise ailesinin sevgisi ve yaşama azmiyle hayata tutundu. Hastalığı ALS'ye göre biraz daha yavaş ilerlemesine rağmen, bacaklarında başlayan kas erimesi, boynuna ve kollarına yayılarak talihsiz kızı yatağa ve tekerlekli sandalyeye mahkum etti. Öğrenim çağı gelince yürüyemediği için kızını her gün okula götüren annesi, yanında oturup ihtiyaçlarını karşıladı. Hatice de okuma yazmayı diğer çocuklardan önce öğrendi. Ancak öğretmeni bir gün annesine "Diğer çocuklar da annelerini yanlarında istiyor, kötü örnek oluyorsun" diyerek Hatice'yi bir daha okula getirmemesini söyledi. Bu duruma üzülen Hatice, bir daha okula gitmek istemedi. Ağabeyi ve kardeşi eğitimlerini sürdürünce tekrar heveslenen Hatice, 20 yaşında, tekrar eğitime başladı.

3 ÜNİVERSİTE KAZANDI
İlkokul, ortaokul ve liseyi dışarıdan bitiren Hatice, hastalığı ilerlediği için ellerini kullanamaz hale gelince imdadına yine annesi yetişti. Annesinin tuttuğu ve yapraklarını çevirdiği kitaplarla sınava hazırlanan Hatice, 2009'da Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nü kazandı. Aile dostları olan ve kendisi de ALS'ye yakalanan göz doktoru Alper Kaya'nın hazırladığı programla bilgisayar kullanmaya başlayan Hatice, eğitimine devam etti. Genç kız, 2011'de yeniden girdiği üniversite sınavında bu kez Manisa Celal Bayer Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü'nü kazandı. Ancak Manisa'daki üniversitede örgün eğitim yapıldığı için buradan kaydını sildirmek zorunda kaldı. 2012'de üçüncü kez giridği sınavda ise bu kez Erzurum Atatürk Üniversitesi Adalet Meslek Yüksek Okulunu kazanan Hatice, buraya kaydını yaptırdı. Eğitimini Alper Kaya'nın hazırladığı program sayesinde evden devam ettiren Hatice, vizelerine bilgisayarından, finallere ise üniversitelerin belirlediği merkezlerde giriyor.

AYAĞIYLA TUŞA BASIYOR
Sadece konuşabilen ve hareket ettirebildiği tek ayak parmağıyla yattığı yerden bilgisayar kullanabilen Hatice, "İnsanlar isterlerse her engeli aşabilir. Yüreğinde engel olmayan herkese engellilerle ilgili bir internet sitesinden kaleme aldığım yazılarla sesleniyorum ve engellilerin sorunlarını anlatmaya çalışıyorum" dedi.

YENİ HEDEFİ İŞ BULMAK
Çalışmak istediğini söyleyen genç kız, "Bazı iş başvurularım oldu ancak olumlu ya da olumsuz kimse bana geri dönmedi. Engelliler olarak günlük hayatta iş bulmamız gerçekten çok zor. Nereye gitsek bizi kapıdan çeviriyorlar ancak engelli olmak başarıya engel değil, yeter ki içinizde yaşama ve çalışma azmi olsun. Orucumu tutabiliyorum. İbadetlerimi yapmaya çalışıyorum. Kuran'ı Kerim okuyorum" şeklinde konuştu.

kalan karakter 1000

berlin berlin

düsünebiliyormusunuz. bu kiz ne icin ugrasiyor. biz yalancilik sahtekarlik hilecilik yapmak icin ugrasiyoruz. sana helal olsun diyorum. umarim allah sana cok cok yardim eder. Dr

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır1
cevapla 24.07.2013 11:56
:)) :))

Allah gönlüne göre versin güzel kız...

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır0
cevapla 24.07.2013 09:53
ma ma

Allah sana şifa versin. Bir gün sen de bizler gibi yürü ne olur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet23
hayır1
cevapla 24.07.2013 07:32
levent levent

hay canım kızım rabbim yardımcın olsun sana inşallah.2 cihandada seni huzurla doldursun allahım inşallah yavrum benim.unutma bu tarafta çekilen sıkıntı o tarafta çok ama çok güzel şeylerin müjdeleyicisidir.lütfen vakit bulduğun zaman hastalık risalesini de oku güzel kızım.şanlıurfadan sevgi ve saygılarımla sana.

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır3
cevapla 24.07.2013 03:28

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.