İskenderun'da dolandırıcılık operasyonu

Giriş Tarihi: 24.7.2013 20:06

Aralarında eski milletvekilinin de bulunduğu kişileri, dini inançlarını kullanarak dolandırdıkları iddiasıyla 5'i tutuklu 13 sanık hakkında iddianame hazırlandı.

Sanıklar hakkında 2 yıldan 41 yıla hapis cezası istemiyle dava açıldı.

İskenderun ilçesinde, aralarında eski CHP Milletvekili Abdulaziz Yazar'ın da bulunduğu kişileri, dini inançlarını kullanarak dolandırdıkları iddiasıyla 5'i tutuklu 13 sanık hakkında 2 yıldan 41 yıla hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Soruşturmayı yürüten İskenderun Cumhuriyet savcısı, olayla ilgili 22 sayfalık iddianame hazırladı. Şüphelilerden ikisiyle ilgili takipsizlik kararı verilen olaya ilişkin 5'i tutuklu 13 sanık hakkında hazırlanan iddianame, İskenderun 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde kabul edildi.

Tutuklu sanıklar Nevzat Açıkgöz, Abdulkerim Köroğlu, Akın Yolcu, Vedat Saçan ve Mehmet Uysal ile tutuksuz 8 sanığın 2 yıldan 41 yıla hapsi istendi.

İddianamede, sanıkların Kur'an-ı Kerim, toprak küp, mum, beyaz bez, karton koli, pamuk, kazma, kürek, koyun ve tütsü kullanarak mizansen oluşturduğu, toprağa gömülü altınları cinlerin koruduğuna, cinleri uzaklaştırmak için başka ülkelerden pahalı ve tılsımlı tütsüler gerektiğine inandırdıkları kişilerin paralarını aldıkları öne sürüldü.

İddianamede, eski CHP Hayat Milletvekili Abdulaziz Yazar'dan, Karaağaç beldesinde satılığa çıkardığı evinin bahçesinde gömülü altın olduğuna inandırıp, "gömüdeki cinleri uzaklaştırma bahanesiyle" 1 milyon 520 bin dolar alan sanıkların, "cin çarptı" bahanesiyle Yazar'ı oyaladıkları da savunuldu.

Eski Milletvekili Yazar ve çok sayıda iş adamının dolandırıldığı iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında, 11 Nisan'da yaklaşık 200 polisle ilçe merkezi, Karaağaç ve Nardüzü beldelerinde 12 adrese eş zamanlı operasyon düzenlenmiş, 15 kişi gözaltına almıştı.

Evlerinde yapılan aramada tarihi değer taşıdığı düşünülen çok sayıda malzeme ele geçirilen şüphelilerin, "şeyh olarak tanıttıkları kişiyle altın bulmayı vaat ettikleri ve cin çıkarma bahanesiyle insanların dini inançları üzerinde faaliyet göstererek dolandırıcık yaptıkları" öne sürülmüş, bu kişilerden 5'i tutuklanmış, 10'u tutuksuz yangılanmak üzere serbest bırakılmıştı.
ARKADAŞINA GÖNDER
İskenderun'da dolandırıcılık operasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz