X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Urfa'ya doktor dayanmıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Urfa'ya doktor dayanmıyor

  • Giriş Tarihi: 23.8.2013

Nüfusu 1 milyondan fazla olan Şanlıurfa'ya giden doktorlar kısa sürede kenti terk ediyor. Kaçışın ardında 5 neden sıralanıyor: Doktora şiddette birinci sırada, hava sıcak, iş çok, ev ve hemşire yok

Şanlıurfa'ya atanan doktorların büyük bölümü, ya göreve başlamadan ya başladıktan kısa süre sonra ya da mecburi hizmeti biter bitmez şehirden ayrılıyor. Kaçışının nedenleri şöyle sıralanıyor; şehir doktora şiddette birinci sırada, hava sıcak, iş çok, ev ve hemşire yok...

İŞ YÜKÜ ÇOK FAZLA
Şanlıurfa Sağlık İl Müdürü Uz. Dr. Erdoğan Duran, şehre ataması yapılan doktorların çoğunun ya göreve başlamadan ya da başladıktan kısa süre sonra ili terk ettiğini söyledi. Dr. Duran, bu kaçışın nedenlerine ilişkin de ilginç açıklamalarda bulundu. Şanlıurfa doğurganlık bakımından ilk sıralarında yer aldığını söyleyen Dr. Duran, "Kadın doğum uzmanı ve çocuk doktoru, diğer illere göre daha fazla iş yapıyor. İş yüküne dayanamayan her 10 kadın doğum uzmanından 9'u, her 10 çocuk hastalıkları uzmanından da 8'i istifa ederek veya eş durumundan tayin isteyerek kentten ayrılıyor. İç savaşın yaşandığı Suriye'den gelen hasta ve yaralılar da hastanelerimizdeki iş yükünü artırdı. Hemşire sayısı az olduğu için doktorlara daha fazla iş düşüyor. Ev kiraları da Türkiye genelinin üzerinde. Bir doktorun oturacağı en ucuz ev yaklaşık bin 500 liradan başlıyor. Haliyle de sağlık çalışanları için bu ciddi bir sorun oluyor. Ayrıca Şanlıurfa yazın Türkiye'nin en sıcak illerinden biri. Hele de alışık olmayan personel hayattan soğuyor. Bu da kaçışta etkili oluyor. Bu kadar olayı sıralayınca personeli elimizde tutmak da zor oluyor" dedi. İl Sağlık Müdürü Dr. Duran'ın açıklamaları dışında doktorların şehirden kaçışına ilk gerekçe ise son yıllarda artan 'şiddet' olayları gösterildi. Doktora şiddetin en fazla yaşandığı il olan Şanlıurfa'ya zaten önyargılı gelen personelin, sıradan bir olaydan bile etkilenip şehirden ayrıldığı belirtildi.
Uz. Dr. Abdulkadir Yetişgin (Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi yöneticisi): "Doktorların en büyük sorunu çalışma ortamları. Dışarıdan gelen hekimler iletişim sorunu yaşıyor. Batı'da çalışan doktor ortalama 70 hastaya bakarken Şanlıurfa'da bir doktor ortalama 120-150 hastaya bakıyor. Türkiye'de sağlık çalışlarına yapılan şiddette Şanlıurfa ilk sıralarda. Şanlıurfa'ya mecburi hizmet döneminde 30 hekim geliyorsa 35 hekim de tayin istiyor. Doktorları tutmak istiyorsak, saygı duymalıyız, şiddetten kaçınmalıyız"
Op. Dr. Hüseyin Timuçin: (Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktoru): "4 buçuk yıldır Şanlıurfa'dayım. Ben burada çalışmayı seviyorum. İnsanlara elini uzattın mı, karşılığını alıyorsun. Şanlıurfa'da çalışmak halıyı elle dokumaya, kolay yerde çalışmak ise makinede dokumaya benzer"
Kalp Damar Cerrahi Uz. Dr. Mustafa Abanos: "2 yıl önce Giresun'dan geldim, hizmetim bittiğinde gitmek istiyorum. 5 yıldır hastane malzeme almıyor. Ev kiraları da oldukça yüksek"
Beyin Cerrahi Op. Dr. Elif Akpınar (Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi): "3 ay önce İstanbul'dan geldim, aslen Bingöllüyüm. Şanlıurfa'yı da hastalarımı da çok seviyorum. İnsanlar saygılı. Çok yoğun çalışıyorum ama işimi seviyorum. Arapça ve Kürtçe öğrenmeye başladım. Yalnız ev kiraları çok yüksek. Güç bela bin liraya ev bulabildim. Mecburi hizmet kapsamında buradayım. Eşim İstanbul'da avukat. 3 yaşında kızım var. Ama yine de gitmeyi düşünmüyorum"

kalan karakter 1000

urfalı urfalı

Şiddet uygulamaya ne olursa olsun hiç kimsenin hakkı olamaz tabi ki. Ev kiralarının, emlak fiyatlarının uçuk olduğu kesin. Şahsen ben urfada oturuyor olsam ev sahibi olamam diye düşünüyorum hep. Ne olursa olsun urfa insanı saygılı, yardımsever ve misafirperverdir.Bir kaç kendini bilmez yüzünden tüm urfa için genelleme yapmak urfa insanına haksızlık olur. Sıcaklarına gelince, kesinlikle katılıyorum çekilmez..İskenderun da farklı değil, nemi bunaltıcı :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır3
cevapla 23.08.2013 17:16
çocuk doktoru çocuk doktoru

Doktor açığı çok fakat Tıp fakültesi Mühendislik fakültesi açmaya benzemez.Düzgün ve donanımlı hekim yetiştirmek istiyorsanız çok güçlü bir alt yapı lazım.Tıbbın 10 larca dalından sırf birini kurabilmek bir mühendislik fakültesine eş değer maddi-personel kaynağı gerektirir.Şu an kısa vadede şehirde yaşamak için maddi destek verilirse bu bile kaçmaktan biraz caydırır bizi.(Sağlık çalışanı lojmanı oluşturmak gibi)

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır4
cevapla 23.08.2013 15:32
DENİZ DENİZ

DEVLET ÖZELE NEDEN 60 SINIRI KOYDU KENDİ DOKTORUNADA KOYSUN ÖZELİN HASTA BAKMASINI İSTEMİYOR KENDİDE HASTAYA DÜZGÜN HİZMET VERMİYOR ÖZELİN DOKTORUNU ÇALIŞTIRMIYOR KENDİ DOKTORUNU ÖLDÜRÜYOR.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 23.08.2013 14:54
Asım Dumancı Asım Dumancı

Bütün Türkiyede büyük bir doktor açığı var. Önce tıp fakültelerinin sayısını arttırsınlar. Her üniversiteye bir tıp fakültesi zorunluluğu tekrar gelsin. Yeni bir üniversite açıldığında da öncelikle tıp fakültesi açılması zorunlu olsun. Ancak böyle doktor açığı kapatılır. Bir sürü iş bulunamayan mühendislik, temel bilimler fakültelerini açıp durucaklarına, sonra işsiz güçsüz sokağa salacaklarına, doktor yetiştiren tıp fakültelerinin açılmasına ağırlık veril

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 23.08.2013 14:30
bir özellik bir özellik

şanlıurfalıların bir özelliği var okurlar ama millete hizmet için değil hava atmak için,yoksa doktor olsalarda alanlarında çoğuda pek verimli değil, şarkıcı ferhat göçer

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 23.08.2013 13:35

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.