X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Calpol astım riskini artırıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Calpol astım riskini artırıyor

  • Giriş Tarihi: 17.9.2013

İspanyada'ki Coruna Üniversitesi'nin yaptığı araştırmada, en sık kullanılan öksürük şuruplarından Calpol'ü ayda sadece 1 kere tüketen çocuklarda astım riskinin 5 kat arttığı ortaya çıktı.

PARACETAMOL ETKİSİ
İlk altı ayda tüm dünyada bebeklerin yüzde 84'üne verilen Calpol'ü senede bir kere kullanmanın bile astım riskini yüzde 70 artırdığı belirlendi. Araştırma için 20 bin çocuğun sağlık verileri incelendi. Ayda en az 1 kere şurup içen küçük çocuklarda astım riskinin 5.4 kat daha yüksek olduğu görüldü. 12 ay içinde şurup içen 13-14 yaş grubunda ise astım riskinin yüzde 40 daha yüksek olduğu belirlendi. Şurubu 1 yaşından önce içenlerde de astım riski yüzde 60 daha yüksekti. Araştırmacılar Calpol'ün içindeki parasetamol maddesinin akciğerler ve kanda bulunan glutathione isimli kimyasalın miktarını azaltarak akciğer dokularında hasara neden olabileceğine ve astıma yol açabileceğine inanıyor.

Prof. Dr. Aykan Canberk (Farmakolog
):
Doktor kontrolü gerekir
Parasetamol çocuklarda nefes darlığı, hırıltı, akciğer seslerinde anormalleşme, akciğer ödemi gibi istenmeyen yan etkiler yapabilmekte. Bu ilacın içerdiği katkı maddelerine karşı da aşırı duyarlılık sonucu alerjik reaksiyonlar gelişebilir. Bu ilacın içerdiği parasetamol ve diğer maddeler olumsuz etki yaratabilir. Ailesinde astım olanlar ve alerjik zemine bağlı astımlı çocuklarda mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

kalan karakter 1000

gölcük gölcük

adım adım ölüm

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 19.11.2013 15:59
derya_20 derya_20

iyi de tüm ateş düşürücüler parasetamol içeriyor. yazının bi kısmında Calpolün adı bile geçmiyor, amaç nedir anlayamadık.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır2
cevapla 03.10.2013 12:58
Malatyalı Malatyalı

Parasetamol içeren ilaçlar çocuklarda astım riskini artırıyorsa neden doktorlar reçeteye calpol v.b ilaçlar yazıyorlar bu nasıl bir anlayıştır, binlerce çocuğun hayatlarıyla oynuyorlar? Yetkililerden açıklama bekliyoruz...

Aynı Görüşte misiniz?
evet24
hayır5
cevapla 30.09.2013 11:41

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.