X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Türkiye'nin en kaliteli suyu bu şehirde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Türkiye'nin en kaliteli suyu bu şehirde

  • Giriş Tarihi: 24.10.2013 13:14 Güncelleme Tarihi: 24.10.2013 16:06

Sapanca Gölü'nden Sakarya'ya verilen içme suyunun, Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği kriterlere göre Türkiye'deki en kaliteli çeşme suyu olduğu belirtildi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, Hızırilyas Su Arıtma Tesisi'nde düzenlediği basın toplantısında içme ve atık su yönetimi konusunda uzun dönemli bir planlama yaptıklarını anlattı.

Geçmiş yıllarda Sapanca Gölü'nden alınan suyun, arıtılmadan vatandaşlara verildiğini anımsatan Keleş, "Artık Sapanca Gölü'nden arıtılarak kentimize su veriyoruz. Kentin belli noktalarında arıtma tesisleri kurduk. Özellikle içmesuyu kalitesine yönelik çalışmalarımız var. Sağlamamız gereken belli bir kriter vardı ve bunun için arayışlara girdik. 2009 yılından beri bu konuda çalışmalar yürütüyoruz. Sapanca Gölü'ndeki belli riskleri gidermek için çalışmalarımızı yürüttük" dedi.

Keleş, Türkiye ve dünya standartlarında kaliteli suyu, musluklardan vatandaşlara ulaştırmak istediklerini söyledi.

"Sapanca Gölü ve bölgemizdeki su kaynakları, su kaliteleri dikkate alınarak işleniyor" diyen Keleş, "Ham suyun özelliği ve bu suyu arıtacak gereçler üzerine çalıştık. Donanımlı arıtma tesisleri yaptık ve hiçbir sorunu bulunmayan içmesuyunu, vatandaşlarımıza ulaştırıyoruz" ifadesini kullandı.

SUYUN KAYNAĞI İÇİN TIKLAYINIZ!

Keleş, sözlerini şöyle tamamladı:

"Kent geneline arıtılmış su veriyoruz. İçmesuyuyla ilgili tüm parametleri inceliyoruz. Şu anda Türkiye'nin en kaliteli suyunu, Sakaryalılar içiyor. Bu konuda çok iddialıyız çünkü belirlenen kriterlere göre bir su çeşmeden akıyor. Türkiye'deki birçok şehirde Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği parametreler ölçülmüyor. Sakarya'da ise ölçümler düzenli olarak yapılıyor ve belirlenen kriterlere uygun bir suyumuz var.

Suya mineral değerleri katan paremetrelerde de çok iyi bir durumda suyumuz var. İnsan sağlığı için önemli bir kriter bu. Suyun beraklığında da Türkiye standartlarının iki kat üzerindeyiz. Bugün Sakarya'daki vatandaşımız, yurt dışında çeşmeden akan kaliteli suyu, kendi evinden içiyor. Veriler ortada ve bundan dolayı çok mutluyuz."

kalan karakter 1000

veli veli

bırakın bu işleri pislikten içilmiyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır3
cevapla 24.10.2013 16:59
Ultraslan   Hasan Ultraslan Hasan

Sakarya,sanayi belası kardeş Kocaeli'nin burnunun dibinde olduğu halde,suyu nasıl güzel oluyormuş? Hayret ya...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 24.10.2013 16:36
Tayyar mahiroğlu Tayyar mahiroğlu

Sapancanın şebeke suyuda dünyanın en kötü içme suyu.Adapazarı sapnca gölünden su içerken sapanca yer altı suyu içiyor.Suyun sertliği 30 un üzerinde içinde ne kadar zararlı madde var bilmiyoruz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 24.10.2013 15:30
vatandaş vatandaş

sadece su mu SAKARYAMIN heryeri bereketlidir

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır8
cevapla 24.10.2013 14:04

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.