X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Bu köyde define aranıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Bu köyde define aranıyor

  • Giriş Tarihi: 1.11.2013 12:17

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde Ermenilerden kalma bir evin altında define olduğu yönündeki söylenti üzerine yasal kazı çalışması başlatıldı.

Yaklaşık bir yıl süren yazışmalardan sonra Anıtlar Kurulu, Mal Müdürlüğü ve jandarmanın yer aldığı komisyonun gözetiminde başlatılan kazıların ilk gününde herhangi bir bulguya rastlanmadı.

Keramet Köyü'nde Saliha Şentürk'e ait atıl vaziyetti evde define araması başlatıldı. Keramet Köyü'ndeki yasal kazı için Anıtlar Kurulu bir komisyon oluşturdu. Mal Müdürlüğü Milli Emlak Şefliği'nden bir yetkili ve jandarmanın da yer aldığı komisyonun başkanlığını Anıtlar Kurulu'ndan Arkeolog Turhan Kayabey yapıyor.Ev sahibinin damadı Efkan Arı, köyde yıllardır süregelen söylenti olduğunu söyledi. Arı, "Mübadele döneminde birkaç Ermeni aile Keramet Köyü'ne yerleşmiş. Kurtuluş savaşından sonra bu ailelerden biri hariç tamamı köyü terk etmişler. Köyde kalan aile, kaçan Ermenilerin altın ve eşyalarını geri dönüp almak üzere bizim evin altına sakladığını anlatırmış. Bu söylenti yıllarca konuşuldu. Muhtarlık uzun zamandır kullanılmayan evin yıkılacağından tedirgin olup 'yıkın' deyince biz de izin alıp kazı yaptırmak istedik. Evin altında kazı yaptırmaya karar verdikten sonra Anıtlar Kurulu ile görüşmeler yaptık. Bilgi edindikten sonraki yazışmalar neredeyse bir yıl sürdü" diye konuştu.

Keramet Köyü Muhtarı Ergün Yenilmez ise, yıkılan evin atıl olduğunu ve uzunca bir zamandır kullanılmadığını söyledi. Ermenilerin Kurtuluş Savaşı'ndan önce Keramet Köyü'nde yaşadığını ifade eden Yenilmez, "Savaştan sonra köyü terk etmişler. Eskiler Ermenlilerin giderken o evde altın ve eşyalarını sakladığını anlatırlardı" dedi.

ESKİ ESER VE ALTIN ARANIYOR

Kazı Komisyonu Başkanı Turhan Kayabey, Keramet Köyü'ndeki kazıda eski eser ve altın arandığını vurgulayarak, "Yasal süresi 1 ay olan ve en fazla 100 metrekare alanda yapılabilecek olan kazılarda altın bulunursa yarısı devlete, kalan yarısı da yer sahibine verilecek. Kazılar sırasında eski esere rastlanması halinde yer sahibi devre dışı kalacak ve kazı Anıtlar Kurulu tarafından sürdürülüp, eski eserlere devlet hazinesine alınacak" açıklamasını yaptı

İLK GÜN BOŞ GEÇTİ

Keramet Köyü'ndeki altın ve eski eser kazısı dün sabah itibari ile başladı. Köy halkı kazıları merakla izlerken, Jandarma Komutanlığı ekipleri de bölgede güvenlik tedbiri aldı. Saat 17:00'ye kadar devam eden kazıda herhangi bir bulguya rastlanılmadı. Yer sahibi talep ederse kazılar bir aya kadar devam edecek.

kalan karakter 1000

insan insan

demekki gercek 1915 olaylari insan niye altinlarini saklasin korkmasa

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır5
cevapla 01.11.2013 16:21
haha haha

doksanları seyretmişler heralde :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır2
cevapla 01.11.2013 14:33
kolay para kolay para

çalışmak çabalamak zor ama kazıp çıkarmak kolay. çıkacağı da meçhul.çıkmayacağını da düşünüyorum. ha piyango ha bu ne farkı var.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır6
cevapla 01.11.2013 12:52
kenanextra kenanextra

Asıl gereken o evin sahibinin bulunması ve gasp edilmiş hakkının teslim edilmesi değil midir?

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır18
cevapla 01.11.2013 12:34
yılmazer yılmazer

ozaman dünyanın 4te 3 ü bizimdi bizim olan topraklarımızı bize geri versinler..

Aynı Görüşte misiniz?
evet33
hayır8
cevapla 01.11.2013 12:57
kenanextra kenanextra

Aradan 100 yıl geçmiş ama halen aynı cehalet, haset ve gözü kararmışlık devam ediyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır8
cevapla 01.11.2013 12:33

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.