X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Sistem değişiyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Sistem değişiyor!

  • Giriş Tarihi: 6.12.2013

Üniversiteye girişi lise başarısı belirleyecek

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, TGRT Haber'de, üniversiteye giriş sisteminin değiştirileceğini açıkladı. Sisteme ilişkin ilk kez detaylı açıklamalarda bulunan Avcı, şunları kaydetti:
DERSHANEYE İHTİYAÇ KALMAYACAK: 2015'te dershanelere ihtiyaç kalmayacak. Sınavlar kalkıyor. Bizim SBS diye bir sınavımız vardı. Geçen yıl bunu kaldıracağımızı söyledik ve bu oldu. Aynen SBS'de olduğu gibi olacak. Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulumuz, 1.5 sene önce yaptığı toplantıda üniversiteye giriş sisteminin yeniden biçimlendirilmesi için YÖK, MEB ve TÜBİTAK'ı görevlendirdi. Bu 3 kurum, 2 senedir çalışıyor. Araştırmalar, denemeler yapıyor.
AÇIK UÇLU SINAV DEVRİMCİ ADIMDI: ÖSYM, 3-4 ay önce açık uçlu üniversite sınavı ile ilgili pilot bir uygulama yaptı. Açık uçlu sınavı nasıl yaparım, üniversite sınavında açık uçlu soruları nasıl kullanabilirim diye. Bu, çok önemli ve devrimci bir adımdı. Açık uçlu soruların değerlendirilmesi çok objektif olacak.
DOĞRUDAN LİSE MÜFREDATI: Hayat eşittir 180 dakika olmayacak. Ortaöğretime geçişte SBS'yi kaldırarak başladık. İnşallah üniversiteye girişlerde de öğrencilerin lise 1, 2, 3, 4. sınıfların müfredatlarından edindikleri başarıları değerlendirmeye alan bir giriş sistemi üzerinde çalışıyoruz. Üniversiteye girişi doğrudan lise müfredatındaki başarıya endekslemek istiyoruz. Öğrenci, orada gösterdiği başarılarla üniversiteye gidebilecek. Böylece çocuk kendi 4 yıllık performansına bakarak 'ben hangi üniversiteye girebilirim' diye konuyu önce kendi vicdanında rasyonalize edecek.

kalan karakter 1000

Ali Telli Ali Telli

Üniversiteye giriş lise başarısıyla olsun ama lisede yapılan tüm ders sınavları.meb kaynaklı şekilde osym tarafından yapılsın.Her dünem bir hafta sınav haftası olsun öğrenciler 5 gün alanındaki temel derslerden sınava girsinler.İkinci dönem aynı şekilde yılsonunda yine 1 hafta sına haftası olsun bu sınavların ortak sonuçları alınsın , okullardan yazılı,sözlü sınavını yok edelim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 08.12.2013 17:41
eren eren

Anadolu ve fen liselerine müfredat zor ve sınav notları düşük oluyor...o zaman bu okulları kazanan öğrencilerin suçu ne...normal liselerde notlar bol keseden dağıtılıyor...buradaki adaletsizliği nasıl gidereceksiniz...

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır1
cevapla 06.12.2013 11:24
misafir misafir

okulları torpilli diploma veren yerler haline getirirsen eğitime en kötü darbeyi vurarsın düz liseleri Anadolu yaparak kalite yükseliyorsa isimlerin başına prof org bey koyalım iyimi

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır2
cevapla 06.12.2013 10:23
efeberk efeberk

o zaman bende çocuğumu özel okula yazdırırım. ver 25 bin tl bütün notlarını 100 yaptır. ee bu mu adalet, nasıl bir sistem bu!!!!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet19
hayır2
cevapla 06.12.2013 09:58
Abdülkadir Abdülkadir

Böyle bir okul ülkemize PKK dan daha fazla zarar verir ülkeye. Bu tarz okullar tesbit edilir sen canını sıkma. İlköğretimde olduğu gibi orta öğretimde de merkezi sınavlar uygulanır diye düşünüyorum. Merkezi sınavlar tüm ülkede farklı okullarda yapılırsa sorun kalmaz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 06.12.2013 10:57
ben ben

tebrik ederim....

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır9
cevapla 06.12.2013 09:56

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.