X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Yaşlı kadına 5 yıl hapis!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Yaşlı kadına 5 yıl hapis!

  • Giriş Tarihi: 12.12.2013 10:40 Güncelleme Tarihi: 12.12.2013 10:41

Gözleri görmeyen, kulakları işitmeyen 78 yaşındaki kadını kız kaçırmaya yardımdan hapse attılar.

Bir akrabasının, kaçırdığı küçük yaştaki kızı onun evine götürmesi sebebiyle 78 yaşındaki kadın, beş yıl hapis cezasına çarptırıldı. Hastalıktan dolayı gözleri görmeyen ve kulakları işitmeyen Hacer Köroğlu, iki aydır cezaevinde. Koğuş arkadaşları, yakınlarına mektup yazarak, ihtiyaçlarını gideremediğini belirtip cezaevinden çıkarılmasını istedi.

Çanakkale'nin Yenice ilçesine bağlı Pazarköy beldesinde ikamet eden Köroğlu'nun kız kardeşinin torunu C.B., 2009 yılında kaçırdığı B.G. isimli kız ve onun ağabeyi A.G. ile evine gitti. Bir gece orada kalıp ayrıldılar. Daha sonra yakalanan B.G.'nin yaşının küçük olması ve zorla kaçırıldığını beyan etmesi üzerine dava açıldı. Davada Hacer Köroğlu da küçük yaşta birisini zorla alıkoymak suçundan beş yıl ceza aldı. İki aydır Çanakkale Kapalı Cezaevi'nde bulunan Köroğlu'nun ailesi, bu karara isyan etti. Kendisinin kör ve sağır olduğunu belirterek, evine gelen gideni tanıyacak durumda olmadığını belirttiler. Ahmet Köroğlu, eşinin tansiyon hastası olduğunu, gözlerinin görmediğini ve kulaklarının da işitmediğini, bu yüzden birisini alıkoymasının mümkün olamayacağını söyledi. Eşinin bakıma muhtaç olduğunu da vurgulayarak, "Hanımın kız kardeşinin torunu buraya bir kız getirmiş. Burada bir gece yatmışlar, ertesi gün de kalkıp gitmişler. Kız daha sonra başka oğlanla kaçıyor ve yakalanıyor ve şikayetçi oluyor. 'Nerede kaldın?' denilince, 'Hacer'in evinde kaldım.' demiş. Bizim hanıma beş yıl ceza verdiler. Eşim 78 yaşında; şeker var, tansiyon var, kalp var. Gözleri görmüyor, kulakları duymuyor. Gelen giden olsa da görmüyor, duymuyor. Burada yatıp duruyordu, içeri kim girse haberi olmaz. Cezaevinde durumu kötü. Belki bugün yarın ölür yani. Yürekler acısı. Bir de telefonla görüştürüyorlar iki metre yerde; kulakları duymuyor, bu sefer temelli üzülüyor." şeklinde konuştu.

Kızı Zeliha Çakıroğlu da annesinin sağlığının kötü olduğunu belirterek, cezaevinde kendine bakacak durumda olmadığını söyledi: "Annemin zaten burada durumu iyi değildi, hastaydı. Ben bakıyordum, babam bakıyordu. Sürekli hasta oluyordu. Gözleri görmüyor, kulakları duymuyor. Bakıma muhtaç biriydi. Cezaevinde ziyaret ettik, durumu yürekler acısı. Biz ziyarete gidip geldiğimizde hasta oluyoruz. Orada hapistekiler yardımcı oluyorlar; 'Bir an önce buradan kurtarın.' diyorlar. 'Beni buradan çıkarın.' diyor, başka bir şey demiyor. Değnekle yürüyebiliyor. Önünü görmüyor ki nasıl yürüsün?"

Oğlu Ramazan Köroğlu, annesinin şartlı tahliye edilmesini istedi. Şimdiye kadar yaptıkları girişimlerden sonuç alamadıklarını, koğuş arkadaşlarının annesinin kendi ihtiyaçlarını karşılayacak durumda olmadığını ileterek çıkarılmasını istediklerini aktardı. Köroğlu, yaşanan olayı ve annesinin durumunu şöyle anlattı: "Annemin kız kardeşinin torunu, yanında bir kız ve kızın ağabeyi eve geliyorlar. 'Biz evlendik.' diye annemin elini öpüyorlar, hal hatır soruyorlar. Ertesi gün gidiyorlar. Sonra duyduk ki kızın yaşı ufak; oğlan, alıkoymaktan mahkemeye verilmiş. Annem zaten gözünden ameliyat oldu, gözleri görmez, kulağı duymaz. Şeker hastası olduğu için, tansiyon hastası olduğu için tanımadığını beyan ettiği halde beş yıl ceza aldı. Şu anda tutuklu, biz de şok içindeyiz. Ayda bir görüşüyoruz. Gittiğimizde oradaki mahkumların yazdığı bir mektup bize ulaştırıldı. Rahatsız olduğu, bakıma muhtaç olduğu, altına yaptığı ve ranzalardan inip çıkamadığı, tuvalete gidemediği belirtiliyor. Annem zaten mahkum olmadan önce de rahatsızdı, gününü evde yatarak geçiriyordu. Tuvalete bir kişinin nezaretinde gidip geliyordu. Orada da yanında kalan mahkumlar götürüp getiriyor. Şartlı tahliye talebinde bulunduk, ondan da bir sonuç çıkmadı."

kalan karakter 1000

afet afet

kadinin tek sucu akrabasina evini acmak olmus, yazik!

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 12.12.2013 13:31
eses eses

cennet kadınların ayagı altında biran önce cennete gitsin diye yardımcı olmuş mahkeme

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır2
cevapla 12.12.2013 12:58
avaure avaure

çok yetenekli kadınmış görmüyor
duymuyor kız kaçırıyor veya yardım
yapıyor,çoğu gören ve duyandan
maharetli.ceza az olmuş.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır2
cevapla 12.12.2013 11:59
abdo abdo

madem kulaklari isitmiyordu gözleri görmüyordu da kizi kacirmaya yardimci oluyor yani bu dürüst hakim suclu hemi

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır9
cevapla 12.12.2013 11:14
ben ben

Burası Türkiye.Normal bunlar..

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 12.12.2013 11:00
Ayla Akbaba Ayla Akbaba

Mahkemelerde yetmiş yaşını geçenlerin tanıklığı geçerli olmamalı.Suç işlediklerinde ise,daha mantıklı davranılmalıdır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 12.12.2013 12:43

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.